'Do ta kapja veten me shpulla, kam pasur kriza'/ Rrëfimi i sinqertë i Iva Tiços

'Do ta kapja veten me shpulla, kam pasur kriza'/ Rrëfimi i sinqertë i Iva Tiços

13:01, 01/10/2022
A+ Aa A-

Iva Tiço është rrëfyer si rrallë herë rreth një periudhe të vështirë në jetën e saj.

E ftuar tek Rudina Magjistari, gazetarja u shpreh se tek të 20-tat e saj ka pasur kriza të mëdha.  “Në të 20-at unë personalisht kam pasur krizat më të mëdha, sepse ishin krizat çfarë do bëhet me mua, çfarë do bëhem kur të rritem. Ndërkohë që je rritur dhe duhet të zgjedhësh një drejtim, të gjesh një punë, si të mbash punën dhe gjithë të tjerat. Jo më larg se dy tre ditë isha me një mikeshën time dhe na doli kjo bisedë, çfarë do i bëje vetes po ta takoje 20-vjeçe, të dyja thamë me një gojë, do e kapja me shpulla. Unë nuk e mbaj mend shijimin e atyre viteve.

Sigurisht kam fotografi, kam gjëra që më tregojnë se kam jetuar, por kanë qenë vite të mbushura plot me ankthe, plot me sakrifica, me punë nga mëngjesi deri kur mbaronte gazeta që shkonte në shtypshkronjë deri në 12 natës. Tani po të kthehesha prapë, sigurisht që mund ta bëj, por them jo faleminderit. Ishte një lloj ‘gavete’ që duhet ta bëja që atë arrija komoditetin që kam tani. Në të 40-at le të jemi edhe pak egoistë, gjithë këto që ke mbjellë në 20 vitet e shkuar tani ke mundësi t’i shijosh, t’i përkushtohesh dhe pasioneve të tua”, u shpreh Iva.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Martin02/10/2022 01:27

Kjo tregon qe ka karakter te dobet. Cdokush kalon te njejten faze te 20-ave dhe jane llogjike dilemat se cfare drejtimi do marresh ne jete, me pas cfare pune do besh, e si do mbijetosh, etj.

Shto koment

Denonco