U përpoqën ta ringjallnin/ Zbulohen detaje të reja nga vdekja e reperit të njohur Coolio

U përpoqën ta ringjallnin/ Zbulohen detaje të reja nga vdekja e reperit të njohur Coolio

11:57, 30/09/2022
A+ Aa A-

Reperi Coolio u gjend i pajetë në shtëpinë e një miku të tij në LA të mërkurën dhe thuhet se ‘EMT’ kaloi mbi një orë duke u përpjekur për ta ringjallur këngëtarin.

Image

Urgjenca mbërriti në shtëpi në orët e vona të pasdites kur shoku e gjeti të pajetë 59-vjeçarin brenda në banjo, sipas TMZ .

Para se reperi të shpallej i vdekur, mjekët i bënë ‘CPR’ për 45 minuta . Besohet se Coolio, emri i vërtetë i të cilit ishte Artis Leon Ivey Jr, ka ndërruar jetë nga një atak në zemër.

Sipas menaxherit të tij për një kohë të gjatë Jarez Posey , reperi, i cili ishte me qendër në Las Vegas, kishte shkuar në Los Angeles për të rinovuar pasaportën e tij.

Posey informoi TMZ se për ditët e fundit, reperi ka banuar në shtëpinë e tij në qendër të qytetit me shokun e paidentifikuar.

Image

Pasditen e së mërkurës, sipas të njohurit, Coolio është larguar për të përdorur tualetin por nuk është kthyer më. Miku i tij tregoi  se i ka thirrur disa herë reperit por nuk mori asnjë përgjigje. Ylli më pas u gjet në dyshemenë e banjës dhe ai hyri në dhomë dhe më pas thërriti 911.

Coolio ka lënë pas dhjetë fëmijët e tij si dhe ish-gruan e tij Josefa Salina, me të cilën u martua në 1996 para se të divorcohej me të katër vjet më vonë.

Trashëgimia muzikore e Coolios

Reperi filloi karrierën e tij në vitet 1980 dhe arriti sukses në mbarë botën me këngën e tij fituese të çmimit Grammy në vitin 1995 ” Gangsta’s Paradise “, e cila u përfshi në kolonën zanore të filmit hit ” Dangerous Minds ” me Michelle Pfeiffer.

Kënga legjendare kaloi tre javë në krye të listave të Billboard, dhe “Ëeird Al” Yankovic. Këngë të tjera të përjetshme nga Coolio përfshijnë “Fantastic Voyage ” nga 1994, “1,2,3,4 (Sumpin’ Neë)” dhe “It’s All the Ëay Live.

Kolegët e artistit shprehën ngushëllimet e tyre për vdekjen e parakohshme të yllit në rrjetet sociale të mërkurën mbrëma.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco