Këngëtarja e famshme do të jetë e ftuar në 'Sanremo 2022'

Këngëtarja e famshme do të jetë e ftuar në 'Sanremo 2022'

09:47, 19/01/2022
A+ Aa A-

Laura Pausini e ftuar në Sanremo 2022!

Këngëtarja e madhe italiane do të jetë në skenën e Teatrit Ariston mbrëmjen e dytë.

Një mundësi për të dëgjuar këngën e saj  të re “Box”, që do të dalë më 20 janar.

Vitin e kaluar Laura kishte qenë tashmë e ftuar së bashku me Amadeus dhe Fiorello.

Festivali Sanremo 2022, edicioni i shtatëdhjetë e dytë i Festivalit të Këngës Italiane, është ngjarja më e rëndësishme televizive, muzikore dhe e kostumeve të vitit që emocionoi audiencën muaj më parë me këngëtarët e plotë dhe dirigjentët e plotë.

Datat e Festivalit 2022 u shpallën më 22 qershor gjatë prezantimit të orareve të RAI-t.

Edicioni i shtatëdhjetë e dytë do të mbahet në komunën e Ligurisë nga e marta 1 deri të shtunën më 5 shkurt 2022.

Prezantuesi do të jetë Amadeus për të paktën tre arsye: dy Festivalet e para që prezantoi rinovuan ngjarjen muzikore, duke sjellë në skenë shumë artistë nga skena indie italiane; dy edicionet e fundit kanë parë një triumf muzikor të mirë me Diodaton dhe Maneskin, duke treguar se puna e tij si drejtor artistik ishte po aq e vlefshme sa ajo e prezantuesit.

Me transmetim në Rai 1, festivali më i rëndësishëm i muzikës italiane sipas ‘Repubblica’ do prezantohet nga Maria Chiara Giannetta, e cila është krejt e freskët nga suksesi në ‘Blanca’ një sukses fantazi i Rai 1.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco