Bella Hadid flet sërish për betejën me shëndetin mendor dhe pse vendosi të ndajë këtë me fansat në Instagram

Bella Hadid flet sërish për betejën me shëndetin mendor dhe pse vendosi të ndajë këtë me fansat në Instagram

09:50, 18/01/2022
A+ Aa A-

Bella Hadid thotë se problemet e saj për shëndetin mendor janë fajtorë përse ajo nuk ka përdorur një stilist personal “për një kohë të gjatë”.

Duke folur për WSJ Magazine, supermodelja 25-vjeçare zbuloi se ishte “në një vend kaq të çuditshëm mendërisht” sa që ishte vërtet e ndërlikuar për të “të dilte nga shtëpia dhe të vendoste të vishej, veçanërisht me ankthin se fotografët janë jashtë dhe të gjitha këto”.

“Në vitin e fundit, ishte shumë e rëndësishme për mua të mësoja se edhe nëse njerëzit flasin për stilin tim, nëse u pëlqen apo jo, nuk ka rëndësi, sepse është stili im. Kur dal nga shtëpia në mëngjes, ajo që mendoj është: A më bën kjo të lumtur? A ndihem mirë në këtë dhe a ndihem rehat?”, u shpreh modelja.

Modelja e ‘Victoria’s Secret’ foli më parë për shëndetin e saj mendor përmes Instagramit vitin e kaluar, duke zbuluar se ajo ka “vuajtur nga depresioni dhe ankthi ekstrem” për pjesën më të madhe të jetës së saj si adoleshente dhe e rritur.

Hadid gjithashtu shpjegoi për WSJ pse vendosi nëntorin e kaluar të postonte një seri ‘selfie’ të vetes duke qarë.

“Do të kisha episode vërtet depresive dhe nëna ime ose mjeku më pyesnin se si isha dhe në vend që të përgjigjesha me mesazhe, unë thjesht do t’u dërgoja atyre një foto”, tha ajo.

“Ishte gjëja më e lehtë për mua në atë kohë, sepse nuk isha në gjendje të shpjegoja se si ndihesha. Isha vetëm në dhimbje torturuese dhe dobësuese mendore dhe fizike, dhe nuk e dija pse. Kjo ishte gjatë tre viteve të fundit”, zbuloi ajo, duke shtuar se kur postoi fotot, ishte për t’u siguruar që kushdo që ndihej kështu e dinte se është në rregull të ndiheni ashtu.

Hadid tha për median se shpreson që ndjekësit e saj ta dinë se ndërsa gjërat “duken kaq bukur” në Instagram, “në fund të ditës, ne të gjithë jemi njësojë”.

“Ndihesha sikur ishte mirë për mua të isha në gjendje të them të vërtetën time. Dhe në një moment nuk isha në gjendje të postoja më foto të bukura. E kisha tejkaluar”, shpjegoi ajo.
Hadid ka rrëfyer se ka pasur ditë të mira dhe ditë të këqija, por tha se nuk është penduar për sa shumë ka shpërndarë në rrjetet sociale.

“Duke ecur jashtë, duke qenë në gjendje të kujtoj se ka kaq shumë njerëz që kalojnë gjëra dhe kanë modele të ngjashme me mua, kjo më bën të ndihem më mirë. Nuk e di nëse kjo nuk është ajo që njerëzit duan në Instagram, dhe kjo është në rregull. Nuk kam pse të jem përgjithmonë në Instagram”, tha modelja. 

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco