Lajmi i fundit

TABELA/ Rritet pjesëmarrja, ja sa demokratë kanë votuar deri në orën 17:00

Çfarë ndodh me trupin nëse laheni më shumë se një herë në ditë?

Çfarë ndodh me trupin nëse laheni më shumë se një herë në ditë?

20:58, 16/01/2022
A+ Aa A-

A laheni një ose më shumë në ditë? 

Në rast se kjo e fundit është përgjigja juaj, Revista City zbulon se si ky aktivitet ndikon në trupin tuaj.

Flokët lyhen më shpejt

Pas larjes, flokët kanë një pamje të shëndetshme dhe me shkëlqim, por në dukje paradoksale, larja e shpeshtë çon në dhjamosjen më të shpejtë. 

Sa herë që sapunoni flokët me shampo, skalpi juaj fillon të thahet pak, gjë që shkakton prodhimin e yndyrës në këtë zonë. 

Kur e përsëritni këtë veprim dy ose më shumë herë gjatë ditës, trupi juaj merr sërish një sinjal se duhet të prodhojë yndyrë në të njëjtin vend. 

Si rezultat, flokët yndyrosen më shpejt se zakonisht, shkruan Aktivni.si dhe transmeton City Magazine .

Lëkura thahet më shpejt

Larja shumë shpesh ndikon gjithashtu në lëkurën tuaj.

 Uji i ngrohtë, sapuni dhe xheli i dushit largojnë bakteret dhe yndyrnat e shëndetshme nga lëkura juaj dhe janë ato që e bëjnë lëkurën tuaj të lëmuar dhe rinore. 

Duke pasur parasysh këtë, nuk këshillohet të jeni në banjë ose dush disa herë në ditë.

Madje, disa dermatologë këshillojnë të bëni dush 2 deri në 3 herë në javë për të shmangur të gjitha simptomat e përmendura deri më tani. 

Pyetja është nëse duhet të shkoni kaq larg, por patjetër që këshillohet të përmbaheni nga larjet shtesë gjatë ditës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco