Pse shtohet oreksi kur ftohet koha? Si të përballoni dimrin në tavolinë

Pse shtohet oreksi kur ftohet koha? Si të përballoni dimrin në tavolinë

20:32, 06/12/2021
A+ Aa A-

Kur temperaturat ulen rritet edhe uria.

Nutricionistja Renata Bracale shpjegon se cilat janë arsyet shkencore dhe si duhet të sillemi në tavolinë për tu kujdesur të mos e tejkalojmë masën.

 

Ne duhet të përmirësojmë njohuritë tona të biologjisë për të kuptuar pse jemi më të uritur kur vjen dimri. Gjithçka ka të bëjë me mitokondritë.

"Rritja e urisë me ardhjen e dimrit është absolutisht normale”- shpjegon Renata Bracale, pedagoge në Universitetin e Molise.

 

Mitokondritë, të cilat janë mushkëritë e qelizave tona dhe që prodhojnë nxehtësi, duhet të djegin më shumë kalori për të ruajtur temperaturën e trupit.

Pra përdoren më shumë yndyra, të cilat zakonisht përdoren si rezervë. Le të mendojmë për një moment për kafshët që bien në letargji. Ata kanë zhvilluar shumë ind dhjamor, i cili luan rolin e ruajtjes së energjisë, duke qenë shumë i pasur me mitokondri”.

 

Stresi gjithashtu rrit urinë

Ekziston dhe stresi i dimrit pasi është në këtë priudhë ne punojmë shumë dhe pushimet verore janë shumë larg.

 

 Ndër faktorët që ndikojnë në aktivizimin e sistemit katekolaminergjik (dmth në prodhimin e adrenalinës dhe noradrenalinës) janë stresi, stërvitja, ndryshimet në dietë dhe temperaturat e ulëta. Kur aktivizohet sistemi katekolaminergjik (për arsyet që pamë më sipër, pra edhe stresi), ndodh çlirimi i adrenalinës e cila dërgon sinjalin në mitokondri për të përdorur depozitat e yndyrës për të prodhuar më shumë nxehtësi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco