Një episod i 'The Simpsons' ndalohet në Kinë, arsyeja qesharake

Një episod i 'The Simpsons' ndalohet në Kinë, arsyeja qesharake

17:14, 30/11/2021
A+ Aa A-

Fansat kanë vënë re se një episod i The Simpsons që tregon një skenë në sheshin Tiananmen mungon nga Disney + në Hong Kong.

Në episodin e vitit 2005 "Goo Goo Gai Pan", familja Simpson udhëton në Kinë për të adoptuar një fëmijë.

Ata ndalojnë në sheshin Tiananmen në Pekin, ku gjendet një mbishkrim që thotë, në seri, "Në këtë pikë, në 1989, asgjë nuk ndodhi".

Është një shaka e hidhur për ngjarjen e famshme të vitit 1989, kur protestuesit pro-demokracisë u mblodhën në shesh për muaj të tërë.

Sipas disa raporteve, episodi i 12-të i sezonit të 16-të të serialit "The Simpsons" nuk është i disponueshëm në konfigurimin e Disney + për klientët në Hong Kong.

Është e paqartë nëse Kina po bllokon episodin ose Disney ka vendosur të mos e ofrojë atë në atë treg.

Zyra e Tregtisë dhe Zhvillimit Ekonomik të Hong Kongut tha në një deklaratë të lëshuar nga New York Times se rregullorja e saj e censurës e miratuar së fundmi zbatohet për filmat dhe jo për shërbimet e transmetimit, si Disney +.

Kina censuron rregullisht mediat dhe kompanitë që operojnë brenda vendit detyrohen të censurojnë rezultatet e kërkimit për përdoruesit kinezë - veçanërisht fotot dhe informacionet rreth demonstratave në sheshin Tiananmen dhe vrasjet që pasuan.

Qeveria  kineze ka punuar shumë për të kufizuar fotot dhe raportet e ngjarjes së vitit 1989, duke i parë ato si një kërcënim për legjitimitetin e sundimit të saj të vazhdueshëm njëpartiak.

Shumë njerëz u vranë më 4 qershor 1989 në sheshin Tiananmen.

Përllogaritjet e numrit të vdekjeve variojnë nga disa qindra në disa mijëra.

Masakra bëri bujë në mbarë botën, shkruan CNN.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco