Rihanna merr titullin e madh në Barbados

Rihanna merr titullin e madh në Barbados

16:55, 30/11/2021
A+ Aa A-

Rihanna mori titullin e nderit të heroit kombëtar pasi Barbados u bë republikë. 

Kështu, ajo pushoi së qeni një koloni britanike e kryesuar zyrtarisht nga Mbretëresha Elizabeth II.

 

Ceremonia u mbajt në vendlindjen e Rihannës, Bridgetown, dhe titullin e nderit ia dha kryeministrja e Barbados, Mia Motli.

"Vazhdoni të shkëlqeni si një diamant dhe sillni nder popullit tuaj," tha Motley, duke iu referuar këngës së Rihanna-s të vitit 2012 "Diamonds".

Këngëtarja u bë gruaja e dytë në historinë e Barbados që mori titullin e heroit kombëtar. 

Paraardhësi i saj ishte udhëheqësja fetare Sarah Anne Gil, e cila vdiq në 1866.

Rihanna e bëri karrierën në SHBA, por ka lindur në Barbados, ku edhe është rritur. Ajo është ambasadorja e vendit të saj që nga shtatori 2018.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco