Si ndikon menopauza në shëndetin mendor?

Si ndikon menopauza në shëndetin mendor?

13:09, 21/11/2021
A+ Aa A-
Kur themi menopauzë, zakonisht mendojmë për afshet dhe ndërprerjen e menstruacioneve, por është shumë më tepër se kaq.
 
Menopauza është një proces i natyrshëm në jetën e çdo gruaje.
 
Me ardhjen e saj, në trup ndodhin shumë ndryshime dhe përveç atyre që shihen me sy të lirë, nuk duhet të harrojmë edhe simptomat që janë të “fshehura”, dhe që tregojnë se shëndeti juaj mendor është i dëmtuar.
 
Zakonisht ndodh midis moshës 45 dhe 55 vjeç.
 
Me rënien e nivelit të estrogjenit, ndodhin ndryshime të ndryshme hormonale, të shoqëruara kryesisht me ndezje të nxehta, djersitje të tepërt, dhimbje koke dhe të ngjashme.
 
Megjithatë, ndryshimet hormonale mund të ndikojnë edhe në gjendjen mendore, ndër të cilat janë luhatjet e humorit dhe ankthi.
 
Disa studime të kryera më herët kanë gjetur një lidhje midis depresionit dhe menopauzës.
 
Depresioni në menopauzë ka më shumë gjasa të shfaqet tek gratë që kanë pasur kriza depresive më parë, tek ato që merren me punë stresuese, tek gratë që pinë shumë duhan dhe tek gratë që kanë lindur pas moshës 40 vjeçare.
 
Ende nuk është plotësisht e qartë se në cilat faza do të kalojë një grua në menopauzë, por sipas hulumtimeve, 8 nga 10 prej tyre do të përjetojnë simptoma në një farë mase.
 
Përveç ndryshimeve të humorit, gratë mund të përballen me vështirësi për të fjetur dhe mungesë të dëshirës seksuale, gjë që mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin mendor.
 
Mungon edhe interesimi për aktivitetet që u japin kënaqësi, ndjenja faji dhe pavlefshmërie, por edhe mendime vetëvrasëse apo të menduarit për vdekjen.
 
Si të ndihmoni veten
 
Ka një sërë mënyrash për të ndihmuar që nuk përfshijnë terapinë profesionale. Mund të jetë mbështetja e familjes, një dietë e shëndetshme, stërvitje, gjumë cilësor dhe një jetë e mirë shoqërore.
 
Disa gra mund të kalojnë pa terapi hormonale, por ato që bëjnë do të ndiejnë se simptomat e depresionit zhduken.
 
Shumë gra në përgjithësi shmangin kërkimin e ndihmës profesionale, pjesërisht nga frika, por edhe pjesërisht nga besimi se trishtimi dhe ndjenjat e përmendura janë një "pjesë e detyrueshme e plakjes".
 
Kur hyni në menopauzë, është i dëshirueshëm mendimi i një gjinekologu, ndonjëherë një bisedë me një psikiatër, madje edhe një ekzaminim nga një mjek internist.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco