Lajmi i fundit

Deklarata skandaloze/ Çuçi-britanikëve: Ndalojini shqiptarët, janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Zakonet e këqija që kanë njerëzit inteligjentë, e gjeni veten?

Zakonet e këqija që kanë njerëzit inteligjentë, e gjeni veten?

18:37, 19/11/2021
A+ Aa A-

Edhe pse shpesh konsiderohen si zakone dhe tipare negative, ato në fakt zbulojnë diçka mjaft pozitive për personin…

A lini rrëmujë dhe shani shumë? Ju ndoshta jeni dënuar gjatë gjithë jetës për këto zakone të këqija, por studimet në fakt kanë treguar se ato zotërohen nga njerëz inteligjentë.

Ndërsa rrëmuja, zgjimi vonë dhe sharjet janë të gjitha karakteristika që shpesh i atribuohen dembelizmit apo vrazhdësisë, sipas psikologëve, këto zakone janë tregues të një mendjeje të mprehtë dhe inteligjencës së lartë, shkruan Revista Curious Mind.

Rrëmujë

Ekziston një ide se të jesh i çrregullt do të thotë të jesh i çorganizuar dhe për këtë arsye më pak produktiv. 

Megjithatë, një psikolog nga Universiteti i Minesotës zbuloi se njerëzit që kanë dhoma të çrregullta janë më inteligjentë dhe kanë një IQ më të lartë.

Dhe në të vërtetë, kur mendja juaj merret me gjëra kaq të mëdha, shqetësimi për rregullimin është shqetësimi juaj më i vogël. 

Për më tepër, një dhomë e çrregullt do të thotë se jeni një person shumë krijues.

Zgjimi vonë

Kur rrini zgjuar deri vonë dhe duhet të ngriheni herët për punë, kjo do të thotë se ndoshta jeni gjithmonë të lodhur dhe për këtë arsye ju perceptojnë si dembel sado që punoni gjatë turnit tuaj. Bëhet fjalë për ritmin tuaj që vepron ndryshe nga të tjerët.

Ajo që është interesante është se shkencëtarët kanë gjetur një lidhje midis të shkuarit në shtrat vonë dhe niveleve të inteligjencës.

Një studim i publikuar në revistën Psychology Today zbuloi se njerëzit që rrinin zgjuar vonë dhe zgjoheshin vonë në mëngjes kishin IQ më të lartë.

Mallkimi ka pasur gjithmonë një reputacion të keq. Njerëzit që shajnë shpesh perceptohen si vulgarë dhe të pasjellshëm. 

Megjithatë, një studim i kryer në Kolegjin Marist në Nju Jork tregoi të kundërtën – njerëzit që shajnë shpesh janë më inteligjentë, kanë fjalor më të lartë dhe aftësi më të mira retorike.

Përveç kësaj, ata janë më të sinqertë sepse sharjet shoqërohen me emocione të sinqerta. Kjo do të thotë se njerëzit që betohen kanë më shumë gjasa të tregojnë fytyrën e tyre të vërtetë dhe të shprehin ndjenjat e tyre të vërteta.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco