Lajmi i fundit

Deklarata skandaloze/ Çuçi-britanikëve: Ndalojini shqiptarët, janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Me këto katër pije do të shpëtoni nga pagjumësia si me magji

Me këto katër pije do të shpëtoni nga pagjumësia si me magji

21:08, 16/11/2021
A+ Aa A-

Gjumi cilësor është një nga gjërat më të rëndësishme për shëndetin tonë dhe një gjumë i mirë gjatë natës është po aq i rëndësishëm sa edhe një dietë e shëndetshme. 

Fatkeqësisht, shumë njerëz vuajnë nga mungesa e gjumit, por edhe nga pagjumësia.

Në mënyrë që trupi të pushojë dhe të rikarikojë bateritë e tij për ditën e nesërme, i nevojiten mesatarisht 7-8 orë gjumë të pashqetësuar. 

Mirëpo, ndonjëherë për shkak të shumë detyrimeve, por edhe të njëqind mendimeve në kokën tonë, duket e pamundur të na zërë gjumi.

Ajo që pini para gjumit mund të bëjë një ndryshim të madh nëse do të jeni në gjendje të bini në gjumë dhe rekomandohen disa pije për t'ju ndihmuar të bini në gjumë - sapo të vendosni kokën në jastëk.

Uji

Pija e parë dhe më e aksesueshme është padyshim uji. 

Shumë njerëz mbajnë një shishe me ujë pranë shtratit të tyre dhe kjo nuk është pa arsye. 

Uji nuk ka sheqer, shuan etjen dhe nuk përmban kalori. 

Rekomandohet që të konsumoni më shumë gjatë ditës, në mënyrë që të mos zgjoheni duke shkuar në tualet në mbrëmje.

Çaj bimor

Çaji bimor para gjumit do të ketë një efekt qetësues në trup. 

Veçanërisht rekomandohet Tulsi - çaji i freskët i borzilokut, i cili ul nivelin e hormoneve të stresit (kortizolit). 

Ka edhe çajra të bërë nga kamomil, sanëz, nenexhik, të cilët janë të përshtatshëm për gjumë të qetë, qetësues dhe lehtësim stresi.

Qumështi

Qumështi i ngrohtë para gjumit është jashtëzakonisht efektiv.

Edhe pse kjo nuk është një pije e preferuar për shumë njerëz, për të reduktuar shijen e laktozës, mund ta kombinoni me një lugë çaji mjaltë, karafil, kanellë ose shafran i Indisë, i cili ka një efekt anti-inflamator.

Lëng qershie

Lëngu i vishnjes pa sheqer i ndihmon njerëzit që vuajnë nga pagjumësia. 

Një studim i kryer me të anketuar 50-vjeçarë tregoi se ata që pinin lëng qershie dy herë në ditë mund të flinin deri në 84 minuta më shumë se ata që nuk pinin. 

Qershitë janë të pasura me përbërës që lidhen me gjumë të shëndetshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco