Pse mbajtja e kafshëve shtëpiake është e mirë për shëndetin tonë

Pse mbajtja e kafshëve shtëpiake është e mirë për shëndetin tonë

21:10, 24/10/2021
A+ Aa A-

Nëse keni kafshë shtëpiake, tashmë e dini se sa gëzim dhe dashuri sjellin në jetë, dhe shkenca ka konfirmuar se sa të mira janë me të vërtetë për shëndetin tuaj - si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

Një teori thotë se kafshët shtëpiake rrisin nivelet e oksitocinës, të njohur edhe si "hormon lidhës", studime të tjera pohojnë se të kesh kafshë shtëpiake përmirëson aftësitë shoqërore, ul presionin e gjakut, rrahjet e zemrës, forcon funksionin imunitar dhe ngre tolerancën ndaj dhimbjeve. 

Gjithashtu redukton stresin, zemërimin dhe depresionin.

Prandaj, nuk është për t'u habitur që shoqërimi i rregullt me ​​një qen ose mace ofron të gjitha këto avantazhe dhe më shumë.

 Lexoni më poshtë të gjitha mënyrat se si kafshët shtëpiake mund t’ju ​​bëjnë më të shëndetshëm, më të lumtur dhe më elastikë.

Ato ju ndihmojnë të jetoni më gjatë dhe më të shëndetshëm

Të kesh një qen lidhet me një rrezik më të ulët të vdekjes për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare ose shkaqeve të tjera, sipas një studimi që ndoqi 3.4 milionë njerëz në Suedi. 

Studiuesit studiuan burrat dhe gratë midis moshës 40 dhe 80 vjeç dhe ndoqën të dhënat e tyre shëndetësore për rreth një dekadë.

Studimi zbuloi se për njerëzit që jetonin vetëm, mbajtja e një qeni mund të ofrojë një formë mbështetjeje sociale dhe të rrisë aktivitetin fizik, i cili mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes me 33 për qind dhe rrezikun e vdekjes kardiovaskulare me 36 për qind,.

hanset për një atak në zemër ishin gjithashtu 11 për qind më të ulëta.

Ato lehtësojnë alergjitë dhe forcojnë imunitetin

Një nga detyrat e sistemit tuaj imunitar është të identifikojë substancat potencialisht të dëmshme dhe të lëshojë antitrupa për të parandaluar kërcënimin. 

Por ndonjëherë ai reagon shumë dhe identifikon gabimisht gjërat e padëmshme si të rrezikshme, duke shkaktuar një reaksion alergjik.

Rezulton se të jetosh me një qen ose mace gjatë vitit të parë të jetës jo vetëm që zvogëlon shanset për të qenë alergjik ndaj kafshëve shtëpiake në fëmijëri, por më vonë zvogëlon edhe rrezikun e astmës. 

Një studim i botuar në Journal of Alergy and Clinical Immunology zbuloi se të porsalindurit që jetojnë me mace kanë një rrezik më të ulët të astmës, pneumonisë dhe bronkiolitit në fëmijëri.

Të jetosh me një kafshë në fëmijëri gjithashtu forcon sistemin tuaj imunitar. 

Në fakt, vetëm një takim i shkurtër me një kafshë shtëpiake mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

Kafshët shtëpiake rrisin shkallën e aktivitetit tuaj fizik

Kjo vlen më shumë për pronarët e qenve. 

Nëse ju pëlqen të ecni me qenin tuaj të preferuar, ka shumë mundësi që të jeni më të përgatitur dhe në formë më të mirë se kolegët tuaj që nuk kanë qen për kafshë shtëpiake.

Një studim me më shumë se 2000 të rritur zbuloi se shëtitësit e zakonshëm të qenve ushtroheshin më shumë dhe kishin më pak gjasa të ishin obezë sesa ata që nuk e shëtisnin qenin. 

Në një studim tjetër , shëtitësit më të vjetër të qenve (71 deri në 82 vjeç) ecnin më shpejt dhe më gjatë se ata që nuk ecnin, dhe ishin më të lëvizshëm në shtëpi.

Ato ulin stresin

Kontakti me kafshët shtëpiake duket se redukton përgjigjen ndaj stresit duke ulur hormonet e stresit dhe rrahjet e zemrës. 

Ato gjithashtu zvogëlojnë ankthin dhe frikën (reagimet psikologjike ndaj stresit) dhe rrisin një ndjenjë qetësie.

Hulumtimet kanë zbuluar se qentë mund të ndihmojnë në lehtësimin e stresit dhe vetmisë tek të moshuarit, si dhe në qetësimin e stresit para provimeve për studentët.Një studim zbuloi se vetëm 10 minuta përkëdhelje e një qeni ose mace mund të ulë nivelin e kortizolit tek studentët.

Ato forcojnë shëndetin e zemrës

Doli se koha e kaluar me kafshët shtëpiake lidhej me një shëndet më të mirë kardiovaskular, ndoshta për shkak të efektit të lartpërmendur të lehtësimit të stresit.

Studimet tregojnë se pronarët e qenve kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, duke përfshirë presionin e ulët të gjakut dhe kolesterolin.

Ato përmirësojnë jetën tuaj shoqërore

Shoqëruesit me katër këmbë (veçanërisht llojet e qenve që na nxjerrin nga shtëpia në shëtitjet e përditshme) na ndihmojnë të bëjmë më shumë miq dhe të dukemi më të arritshëm, të besueshëm dhe më të vlefshëm për t'u shoqëruar.

 Në një studim , njerëzit në karrige me rrota që kishin një qen buzëqeshnin më shumë dhe flisnin më shumë me kalimtarët sesa ata pa qen.

Në një studim tjetër , studentëve iu kërkua të shikonin video të dy psikoterapistëve (të shfaqur një herë me një qen dhe një herë pa) thanë se ndiheshin më pozitivë për ta kur kishin një qen dhe kishin më shumë gjasa të zbulonin informacione personale.

Dhe hulumtimet tregojnë gjithashtu se gratë janë më të gatshme t'ua japin numrin e tyre burrave me një mik me katër këmbë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco