Lajmi i fundit

LIVE-SYRI TV/ Adi Krasta në 'A Show'

Bota e filmit vajton artisten Halyna Hutchins dhe kërkon përgjigje mbi mënyrën si vdiq

Bota e filmit vajton artisten Halyna Hutchins dhe kërkon përgjigje mbi mënyrën si vdiq

18:05, 24/10/2021
A+ Aa A-

Halyna Hutchins, kineastja që vdiq kur aktori Alec Baldwin qëlloi me armë në një set filmi, është mbajtur mend si "një artiste e jashtëzakonshme".

Hutchins kishte punuar si drejtor fotografie në setin e filmit Rust.

Revista American Cinematographer e kishte emëruar atë një nga yjet e saj në rritje në vitin 2019, dhe më parë ajo ka punuar në filmin e pavarur superhero të vitit 2020 Archenemy.

Drejtori i Archenemy, Adam Egypt Mortimer i tha BBC News se fakti që ajo kishte vdekur në një set ishte "me të vërtetë i pabesueshëm".

Ai tha: "Halyna ishte një artiste e jashtëzakonshme që sapo kishte filluar një karrierë, mendoj se njerëzit me të vërtetë kishin filluar ta vërenin.

"Fakti që ajo do të vritej në një set në një aksident si ky është i paimagjinueshëm. Thjesht duket e paimagjinueshme."

Postimi më i fundit i Hutchins në Instagram, nga e marta, e tregoi atë duke hipur mbi kuaj në shesh.

Në Twitter, Alec Baldwin tha se "nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe trishtimin tim në lidhje me aksidentin tragjik që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nënë dhe kolege e jona shumë e admiruar".

“Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynën”, shtoi ai.

Titulli i medias,Adam Egypt Mortimer tha se vdekja e Hutchins është "e pakuptueshme"

Kinematografja tjetër Catherine Goldschmidt e përshkroi Hutchins si "të bukur, të ngrohtë, simpatike, mikpritëse" dhe e lavdëroi atë që ishte "aq e talentuar".

“Ajo që është kaq tragjike është se ajo tashmë ka bërë filma të bukur, por kur mendon se çfarë ishte përpara saj, kjo është gjithashtu shumë e trishtueshme”, tha ajo për BBC News.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco