Pikturat e Pikasos u shitën për më shumë se 100 milionë dollarë në Las Vegas

Pikturat e Pikasos u shitën për më shumë se 100 milionë dollarë në Las Vegas

17:15, 24/10/2021
A+ Aa A-

Njëmbëdhjetë piktura nga Pablo Picasso dhe vepra të tjera të tij u shitën në ankand në Las Vegas për më shumë se 100 milion dollarë.

Ankandi i Sotheby’s u mbajt në hotelin Bellagio në Las Vegas, ku veprat ishin ekspozuar prej vitesh, në prag të 140-vjetorit të lindjes së artistit spanjoll më 25 tetor.

Pesë piktura të shitura ishin në muret e restorantit të hotelit, ku do të ekspozohen më tej 12 vepra të tjera të Pikasos.

Çmimi më i lartë prej 40.5 milionë dollarë u arrit nga një pikturë që përshkruan dashnoren dhe muzën e Picasso Marie-Therese Walter. Portreti i "Burri dhe fëmija" arriti një çmim prej 24.2 milionë dollarë, dhe "Busti i njeriut" 9.5 milionë dollarë.

Emrat e klientëve nuk janë publikuar.

Ankandi u mbajt si pjesë e përpjekjeve të grupit hotelier "MGM Resort" për të diversifikuar koleksionin e tij të madh të artit dhe për të përfshirë më shumë vepra nga gra, njerëz me ngjyra të tjera të lëkurës, nga vende të reja, si dhe nga artistë LGBTQ dhe artistë me aftësi të kufizuara. .

Koleksioni i artit i këtij grupi hotelierësh përmban rreth 900 vepra të 200 artistëve, ndër të cilët janë vepra bashkëkohore të Bob Dylan dhe David Hockney. Koleksioni i artit filloi më shumë se 20 vjet më parë nga Steve Vin, ish-pronar i Bellagia dhe ish-drejtor i Vin Resort.

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco