Shuhet bateristi legjendar, 'dora e djathtë' e Elvis Presley

Shuhet bateristi legjendar, 'dora e djathtë' e Elvis Presley

17:37, 17/10/2021
A+ Aa A-

Legjendari Ronnie Tut, bateristi nga grupi që shoqëronte Elvis Presley, ndërroi jetë në moshën 83 -vjeçare dhe në shtëpi, i rrethuar nga familja e tij, njoftoi vajza e tij Terry për publikun në Facebook.

"Me pikëllim të madh ju njoftoj se unë dhe familja ime kemi humbur babanë tonë të dashur. Bateristi legjendar Ronnie Tut "u largua nga ndërtesa".

Ai vdiq në shtëpinë e tij, i rrethuar nga familja e tij," tha ajo në njoftimin e saj.

Rikujtojmë,  Ronnie lindi në Teksas dhe u rrit me muzikë.

Ai filloi karrierën e tij të shkëlqyer shumë herët, por ai la një shenjë të veçantë si bateristi i grupit mbështetës të Elvis (TCB) nga 1969 deri në 1977, domethënë deri në vdekjen e Elvis.

Në turne, ai gjithashtu shkoi me Neil Diamond, luajti me Johnny Cash, Kenny Rogers, Stevie Knicks, Elvis Costel…

Drejtorët e Graceland, shtëpia e Elvisit, njoftuan gjithashtu vdekjen e Ronnie Tut:

"Të gjithë ne në Elvis Presley Enterprises u prekëm shumë kur mësuam për vdekjen e Ronnie Tut. Përveç që ishte një baterist legjendar, ai ishte gjithashtu një mik i mirë për shumë prej nesh këtu. Ne u kënaqëm sa herë që ai u bashkua me ne për të festuar Javën e Elvis, ditëlindjen e Elvis dhe shumë raste të tjera të veçanta," tha drejtori i Graceland në një deklaratë për shtyp.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco