VIDEO/ ‘Muzeu sekret’ i artit erotik të ndaluar të Pompeit të lashtë

VIDEO/ ‘Muzeu sekret’ i artit erotik të ndaluar të Pompeit të lashtë

09:00, 17/10/2021
A+ Aa A-

Brenda Muzeut Arkeologjik Kombëtar në Napoli, në një dhomë të njohur si 'Dhomëza sekrete', është një koleksion unik i artit erotik, i gjetur i ruajtur në mënyrë të përkryer në rrënojat e Pompeit dhe Herkulanneum.

Për njëfarë kohe kjo vepër arti mund të shihej vetëm me një leje të veçantë për burrat me 'moral të provuar'. Tani që është hapur për publikun, koleksioni jep një pasqyrë të jashtëzakonshme mbi qëndrimet e lashta ndaj seksit dhe erotizmit dhe sesi këto kanë ndryshuar gjatë shekujve.

Kujdes nga përmbajtja e videos:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco