Stilisti shqiptar mahnit të gjithë me ‘Regjina’ në Javën e Modës në Milano

Stilisti shqiptar mahnit të gjithë me ‘Regjina’ në Javën e Modës në Milano

18:21, 13/10/2021
A+ Aa A-

Quhet Alfred Ejlli, Themeluesi dhe Drejtori Kreativ i Atelier Regjina që më kuptuan, krijuan dhe stilin e hollë në promovimin dhe përcjelljen e ngulm të shtetit italian, një markë të ri, unik në llojin e tij.

Të gjithë flasin për të, për një person që më realizoi kaq profesionalizëm dhe kujdes, për mesazhet komplot shpresoj që të lindin nga forca e femrës që ndërhyjnë në heshtje, me fije mëndafshi dhe tezgjah kanë thurur historinë dhe modën artizanale të trashëguar ndër breza.

 

Reflektorët e botës së modës janë ndezur dhe po shoqërohen hap pas hapi rrugëtimin e të riut shqiptar me origjinë nga Shkodra, që komplot elegancë ka spikatur në tapetin e kuq të mendimit të 78-të të Festivalit të Venecias, për të vazhduar më tej në sfilatën e International Festival Expo, në javën e modës milaneze, duke pasqyruar artin dhe qepur me mjeshtri nga duart e arta të motrës së tij Vera.

Atelier Regjina është fryt i frymëzimit të një imazhi të rrënjosur në memorien e Alfredit ku pasqyrohet imazhi i nënës së tij Regjina e cila më prek për të arritur në edukojë personale, të mundshme mbarëvajtjen e punëve të shtëpisë dhe njëkohësisht të krijuar fustane artizanale.

 

Brandi Regjina, është një portal që lidh të kalojë me të tashmen aty ku prerja, qëndrimi dhe përpunimi i veshjeve ndërlidhen me artin.

Atelier Regjina ka si synim të promovojë personin që të shikojnë në me sy plot shpresë dhe që ndjehen të lira të shprehur brishtësinë e gomave të fuqisë që i karakterizon dhe veshjet komplotin e stilit dhe elegancës.

 

Duar grash të afta që ndërtoj me pëlhurë, fije, lidhëse, të animuara nga tingulli mekanik dhe i përsëritur i tezgjahut për t'i dhënë jetë krijmtarisë së gomës.

Veshje që nuk janë vetëm copa, por dëshmia e një gjenealogjije të një familjeje, këtu të varrit që më kanë punuar përkushtim dhe këmbëngulje në hijen e mureve të shtëpisë.

 

Alfredi dhe koleksioni i tij i parë “Terra madre” - “Toka Nan”, vetëm në vitin e fundit ishin pjesë e disa programeve italiane: Costume e Società - Rai 2; Ogni Mattina - TV8 - SKY prezantuar nga Adriana Volpe; Rosso Valentino - GoTv canale 163, nën drejtimin e Valentino Odorico dhe Gilda e cila përgjatë transmetimit ka mbajtur të veshur një fustan të koleksionit.

Ne kemi një seri artikujsh që ndër të tjera vlen të përmendim: The Way Magazine - Christian D'Antonio, Hydrogen i Luca Magnoni. Në sfilatën e parë të organizuar në Riccione, hapja e mbrëmjeve të gala dhe performua më mjeshtri nga dy balerinat e Teatrit të La Scala të Milanos, Massimiliano Dalla Mora e Giorgia Sacher, që interpretojnë në një mënyrë të ngjashme "lindjen e brandit".

 

Në këtë inaugurim prezatuesja Loredana Mendicino, Drejtoreshë e SpazioDemo Magazine, veshin një fustanet e koleksionit të parë të Atelier Regjinës.

Artisti në fjalë, nuk ka kaluar pa u vënë re edhe nga mediat artdashëse të Shqipërisë ku ka qenë i ftuar në programin e RTSH - Kohë moderne.

 

Në të gjithë eventet dhe programet TV që kanë ftuar dhe folur mbi Atelier Regjina, është nënvizuar finesa e fustaneve, vlera e punës artizanale dhe dashuria e madhe me të cilën çdo fije peri ka përshkuar copën që në gjenezë, duke u vlerësuar pozitivisht në masë nga kritikë të modës italiane dhe asaj ndërkombëtare.

Zemra e Atelier Regjina qëndron tek njerëzit, në pasionin dhe dedikimin e tyre. Në themelet e suksesit të Regjinës, përtej fantazisë origjinale të Artistit themelues, mbizotëron bashkëpunimi dhe dëshira e pakushte e Juristit Salvator Gjecaj, në cilësinë e Drejtorit Administrativ dhe Koordinues, i cili me formimin universitar ndërkombëtar, eksperiencën dhe përkushtimin e tij suporton Atelier Regjina në punën e përditshme në lidhje me organizimin e përgjithshëm dhe administrimin e kërkesave të veçanta.

 

Një ndihmesë të veçantë e ka dhënë dhe vazhdon ta japi Konsulenti Komercialist Fabio Buccella, që me profesionalizmin e tij orienton Atelier Regjina në praktikat me karakter ekonomik.

Një pikë e rëndësishme është aftësia për ti dhënë hapësirën e duhur talenteve të reja, ndaj në organigramën e Regjina kemi Roberto Sammartino - specialist i informatik/ web design, Mattia Cai - fotograf zyrtar, Stefania Ristoro - Përgjegjëse e Komunikimit , Vanessa Valli - ilustruese e Brand-it, të cilët me vullnetin dhe zellin e tyre i japin dita ditës një shkëlqim akoma më të madh projektit në fjalë.

 

Botekuptimi, pasioni, fantazia e Alfred nuk ndalen dhe nuk mund të plazmohen në një realitet të vetëm, ndaj si Shqiponja dykrenare, Alfred dhe Salvator kanë për qëllim të promovojnë kulturën e njerëzve të artit, modës dhe projekteve sociale duke përcjellë përtej kufijve, bukurisë, çiltërsinë, forcën dhe imazhin e një populli që ka vuajtuar por që vazhdimisht e ka gjetur forcën e duhur për të ecur përpara. Mjafton që ju ndiqni atë në rrjetet sociale për më shumë.

 

 

{galeri}

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco