Disa shenja që tregojnë se keni një partner posesiv/e

Disa shenja që tregojnë se keni një partner posesiv/e

13:46, 09/10/2021
A+ Aa A-

Ai vazhdon t'ju shkruajë

Nëse keni 100 mesazhe dhe thirrje të humbura nga partneri juaj në çdo kohë, ky është një sinjal alarmi.

Nëse ai vazhdimisht përpiqet të lidhet me ju kur nuk jeni bashkë, ka shumë mundësi që ai nuk do t'ju besojë.

Është gjithashtu një shenjë se ai ka nevojë për vëmendjen tuaj gjatë gjithë kohës, edhe kur jeni fizikisht të ndarë.

Duke ju kontaktuar vazhdimisht, ai ju pengon të shijoni gjëra të tjera në jetën tuaj.

Dhe kjo nuk është në rregull. Importantshtë e rëndësishme të vendosni kufij të qartë me një partner të tillë.

E shqetëson kur shkon me miqtë

Pjesa më e madhe e kësaj posesiviteti mund të shpjegohet në psikologji pikërisht nga stili i pasigurt i lidhjes.

Kjo do të thotë që partneri juaj e ka përqendruar të gjithë fokusin e tij tek ju dhe reagon shumë dhunshëm ndaj shenjës më të vogël të braktisjes.

Kjo është arsyeja pse ai reagon dhunshëm kur argëtoheni pa të.

Zotëruesit mendojnë se koha që kaloni me njerëzit e tjerë është koha që ata ju marrin - kështu që ata duhet të konkurrojnë me këtë.

Sigurisht, nuk keni nevojë të jeni terapisti i tyre, por nuk është keq nëse i thoni që do të vini më vonë dhe se gjithçka është në rregull - është e mundur që ai ta kapërcejë këtë me kohë.

Ai është shumë xheloz

Edhe pse një dozë e caktuar xhelozie është normale dhe e dëshirueshme në një marrëdhënie, mund të themi me siguri se nëse kjo xhelozi është shumë - nuk është mirë.

Sidoqoftë, është një shenjë e pasigurisë së madhe dhe një nevojë toksike për t'ju kontrolluar.

Një partner posesiv gjithashtu mund të jetë xheloz për të kaluarën tuaj dhe marrëdhëniet tuaja të mëparshme.

Kjo është mjaft toksike, veçanërisht pasi nuk mund të ndryshoni asgjë tani - nuk mund ta ktheni kohën mbrapa.

Ju nuk keni mashtruar, nuk keni bërë asgjë të keqe.

Prandaj, nëse ai përdor të kaluarën tuaj për t'ju tronditur dhe poshtëruar - tingëllon një alarm i madh toksik dhe ju ndoshta duhet t'i jepni fund marrëdhënies.

Ai kontrollon atë që vishni

Burrat posesivë ka të ngjarë të jenë të pakënaqur me ju nëse vishni një fustan të ngushtë.

Rregulli është që partneri juaj nuk duhet t’ju ​​detyrojë të ndryshoni apo poshtëroni për shkak të mënyrës se si visheni.

Dhe nëse është kaq e rëndësishme për të që ai të fillojë të ndiejë zemërim dhe të zemërohet - ju po hyni në një zonë shumë toksike.

Ai po përpiqet t'ju mbrojë nga miqtë 'e këqij'

Nëse partneri juaj sinqerisht mendon se dikush përreth jush është i keq për ju, dëgjoni atë që ai ka për të thënë.

Gjithashtu, konsideroni pse këta njerëz i shqetësojnë ata dhe pse ai nuk dëshiron që ju të shoqëroheni me ta.

Mendoni për gjithçka mirë, sepse është shumë e mundur që ai të përpiqet ta bëjë këtë dhe ju ndan nga të gjithë në mënyrë që e gjithë vëmendja juaj të drejtohet vetëm tek ai.

Në raste ekstreme, mund t’ju ​​izolojë plotësisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco