Zyrtare: 'Eurovision 2022' do të mbahet në Torino

Zyrtare: 'Eurovision 2022' do të mbahet në Torino

18:57, 08/10/2021
A+ Aa A-

Konkursi i Këngës në Eurovision 2022 do të mbahet në Torino sipas vendimit të televizionit italian Rai, dhe falë fitores së grupit Maneskin, i cili po e kthen Konkursin e Këngës në Eurovision në Itali pas 30 vitesh.

Përveç Turinit, Bolonja, Milano, Pesaro dhe Rimini konkurruan për rolin e nikoqirit.

Mbikëqyrësi ekzekutiv i Eurovision Martin Osterdahl tha se Torino është qyteti pritës i përsosur për Konkursin e 66 -të të Këngës në Eurovision.

"Siç pamë në Lojërat Olimpike Dimërore 2006, arena PalaOlimpico tejkalon të gjitha kërkesat e nevojshme për të mbajtur një ngjarje globale të kësaj madhësie dhe ne ishim të impresionuar nga entuziazmi dhe angazhimi i qytetit të Torinos që do të mirëpresë mijëra tifozë majin e ardhshëm," tha ai.

Ai vuri në dukje se ky do të jetë konkursi i parë i këngëve në Eurovision që do të mbahet në Itali në 30 vitet e fundit, dhe se së bashku me nikoqirin - Rai TV - ata janë të vendosur ta bëjnë atë të veçantë.

CEO i Rai TV, Carlo Fuortes shtoi: "Ne jemi të lumtur që Torino do të presë edicionin e ardhshëm të Eurovision Song Contest, një festival ndërkombëtar i dashur nga një audiencë e madhe në secilin vend."

Falë fitores së Maneskin, konkursi kthehet në Itali pas 31 vitesh, në një qytet që ka të gjitha karakteristikat për të pritur këtë ngjarje prestigjioze.

"Zgjedhja e bërë nga Rai nuk ishte e lehtë duke pasur parasysh nivelin shumë të lartë të propozimeve nga qytetet konkurruese, të cilat i falënderoj për pjesëmarrjen e tyre entuziaste. Nga sot fillon një udhëtim emocionues në Rai dhe qytetin e Torinos që na çon në maj 2022. Një i madh sfidë për Rai dhe për vendin tonë, "tha Fuortes.

Qytetet pritëse duhet të kenë një hapësirë ​​të mbyllur me një kapacitet auditori në sallën kryesore midis 8,000 dhe 10,000, me hapësirë ​​të mjaftueshme për të akomoduar setin, qendrën e shtypit, dhomat e zhveshjes dhe hapësirën e delegacionit, dhe të jenë në dispozicion vetëm gjashtë javë para ngjarjes, dy javë gjatë konkursi dhe një javë pas finales së madhe në maj.

Ai gjithashtu duhet të ketë një aeroport ndërkombëtar jo më shumë se 90 minuta nga qyteti dhe të ketë 20,000 dhoma hoteli në afërsi për vizitorët.

Torino ishte e preferuara për të zgjedhur për qytetin pritës në 2022 dhe ka formën për të pritur ngjarje të mëdha.

Arena e brendshme Pala Alpitour u ndërtua për hokej mbi akull në Lojërat Dimërore 2006 dhe ka një kapacitet maksimal prej 16,600 - më shumë se e mjaftueshme për të mbajtur Eurovision.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco