Cilat janë mitet më të zakonshme për shtatzëninë dhe e vërteta e tyre

Cilat janë mitet më të zakonshme për shtatzëninë dhe e vërteta e tyre

17:10, 08/10/2021
A+ Aa A-

Nëse jeni shtatzënë, sigurisht që do të merrni shumë këshilla nga anëtarët e familjes, miqtë dhe të njohurit.

Me siguri do të pyesni veten nëse ajo që ata thonë është e vërtetë.

Lexoni cilat janë mitet më të zakonshme për shtatzëninë dhe çfarë është në të vërtetë e vërtetë:

Miti: Ju nuk duhet të konsumoni kikirikë dhe produkte të qumështit sepse fëmija juaj do të jetë alergjik ndaj tyre

Është krejtësisht në rregull të hani këto ushqime nëse nuk jeni alergjik ndaj tyre ose nëse mjeku juaj ju këshillon të mos e bëni këtë.

Nuk ka prova që sugjerojnë se shmangia e ushqimeve të caktuara do të parandalojë që fëmija juaj të bëhet alergjik ndaj tyre. 

Megjithatë, kufizimi i dietës mund të jetë i dëmshëm sepse foshnja nuk do të marrë mjaftueshëm lëndë ushqyese, shkruan Pregnancy Birth Baby .

Megjithatë, ka disa ushqime që shmangen më së miri gjatë shtatzënisë për shkak të rrezikut të mikrobeve të caktuara të dëmshme.

Këto përfshijnë djathëra të butë, patate, mish ose peshk të papërpunuar dhe vezë të pjekura pak.

Miti: Ka mënyra alternative që mund të përcaktoni gjininë e foshnjës tuaj

Pozicionimi i foshnjës në barkun e nënës, vendosja e një unaze martese në bark dhe monitorimi i aktiviteteve të foshnjës janë mënyra alternative dhe disi qesharake që supozohet se mund të përcaktoni gjininë. Sigurisht, asnjëra prej tyre nuk është e vërtetë.

Një test prenatal jo-invaziv (NIPT) bëhet në javën e dhjetë dhe mund të zbulojë seksin.

Ndonjëherë një ekzaminim me ultratinguj mund të jetë i dobishëm, edhe pse nuk është 100 për qind i besueshëm.

Miti: Në shtatzëni duhet të hani për dy

Nuk ka asnjë dëshmi për të mbështetur këtë mit. 

Sasia e ushqimeve shtesë varet nga pesha dhe lartësia juaj, aktiviteti fizik dhe muaji i shtatzënisë. 

Por shumica e grave duhet të konsumojnë vetëm 350 deri në 400 kalori shtesë në ditë gjatë shtatzënisë.

Janë disa copa frutash, një vezë e zier fort ose një gojëmjaltë e shëndetshme. 

Ushqimi i tepërt është i keq për ju dhe foshnjën tuaj. Një dietë e ekuilibruar është ajo që ka rëndësi.

Miti: Ju nuk duhet të praktikoni banja të nxehta, të lyeni flokët ose të bëni stërvitje

Banjat e ngrohta janë të sigurta për gratë shtatzëna, vetëm sigurohuni që uji të mos jetë shumë i nxehtë. 

Ndryshimet hormonale në shtatzëni mund t’ju ​​bëjnë të ndiheni shumë të nxehtë. 

Ju duhet të shmangni banjot me vorbull pasi ato mund të rrisin temperaturën e trupit tuaj, gjë që mund të çojë në zbehje.

Përqendrimi i ulët i kimikateve në ngjyrat e flokëve nuk është i dëmshëm. 

Megjithatë, shumë gra preferojnë të shmangin ngjyrosjen në 12 javët e para të shtatzënisë. 

Nëse vendosni të ndërmerrni këtë hap, por ende nuk jeni të sigurt, mbajeni ngjyrën e flokëve sa më të shkurtër. 

Përdorni doreza dhe ventiloni mirë dhomën.

Bisedoni me mjekun tuaj për ushtrimet që planifikoni të bëni. 

Nëse shtatzënia nuk është e komplikuar, duhet të përpiqeni të ushtroni mesatarisht 20 deri në 30 minuta, katër deri në pesë herë në javë. 

Shmangni ushtrimet që ju vënë në rrezik të bien, të tilla si hipur mbi kalë, ski ose çiklizëm.

Miti: Të përzierat shfaqen vetëm në mëngjes

Nauze dhe / ose të vjella gjatë shtatzënisë mund të ndodhin në çdo kohë të ditës për shkak të ndryshimeve hormonale.

Shumica e grave e përjetojnë këtë në mëngjes, dhe situata fillon të përmirësohet pas muajit të tretë. 

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që të gjitha gratë duhet të kenë të njëjtën përvojë.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco