Lajmi i fundit

Drafti Rama-Vuçiç/ Pse Rama i mban sekret ‘ekspertët’ dhe paradoksi me ‘ndërkombëtarët’

Po bën namin! Ky serial parashikohet të jetë më i suksesshëm se ‘La Casa de Papel’

Po bën namin! Ky serial parashikohet të jetë më i suksesshëm se ‘La Casa de Papel’

14:34, 01/10/2021
A+ Aa A-

Nëse jeni kyçur në “Netflix” këtë javë, ka të ngjarë që t’ju shfaqet një klip që përmban maska të çuditshme dhe njerëz të veshur me jumpsuit: mirë se vini në Squid Game.

Thrileri i mbijetesës është aktualisht shfaqja televizive më e shikuara në gati 80 vende, duke e bërë atë serinë e parë origjinale koreane që kryeson listat.

 

Deri këtë muaj, seriali më i madh jo-anglez i “Netflix” i të gjitha kohërave ishte Money Heist, një dramë kriminale spanjolle tani në pritje të sezonit final.

Por bashkë-CEO i kompanisë, Ted Sarandos, thotë se Squid Game “patjetër” do ta marrë atë kurorë nga Money Heist.

 

Cila është premisa e “Squid Game”?

Shfaqja është një tmerr distopik për njerëzit që marrin pjesë në një turne vdekjeprurës.

Pjesëmarrësit e dëshpëruar, të gjithë përballen me vështirësi serioze financiare, mashtrohen për të marrë pjesë në një seri lojërash të shtrembëruara për fëmijë si tërheqje lufte.

 

Është ide e drejtorit dhe skenaristit koreano-jugor Hwang Dong-hyuk, i cili shkroi dhe drejtoi të gjitha nëntë episodet.

Shikuesit dhe kritikët i janë përgjigjur pozitivisht serialit, duke pranuar gjithashtu dhunën e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco