Kujdes! Ky detaj nuk po ju lejon të humbni peshë

Kujdes! Ky detaj nuk po ju lejon të humbni peshë

09:25, 14/09/2021
A+ Aa A-

Dietologët deklarojnë se është e rëndësishme të bëni përparësi nëse doni të humbni peshë në mënyrë efektive.

Fatkeqësisht, individët lehtë e injorojnë këtë këshillë të rëndësishme ushqyese.

Dr Ben Bickman drejton Laboratorin e Biologjisë dhe Fiziologjisë në Universitetin Brigham Young dhe kryen kërkime që fokusohen në rezistencën ndaj insulinës dhe sëmundjet sistemike që shpesh shoqërohen me shtim në peshë dhe trashje.

Ndër këshillat e tij kryesore, Bickman deklaroi se gjumi i mjaftueshëm është i rëndësishëm për menaxhimin e peshës sepse gjumi ndihmon trupin të rregullojë nivelet e hormoneve. Ai gjithashtu tha se stërvitja e rregullt është e nevojshme në çdo formë, por pa gjumë cilësor, stërvitja vetëm nuk ka gjasa të sjellë përfitim maksimal.

Kur bëhet fjalë për dietën, Bickman foli për një element të dietës që ai tha se ishte "absolutisht i nevojshëm" për menaxhimin e suksesshëm të peshës, dhe kjo është mbajtja e glukozës në gjak të ulët.

Shkenca ka treguar një arsye për këtë sepse kur glukoza në gjak - e njohur zakonisht si "sheqer në gjak" - është shumë e lartë, trupi duhet të gjejë diçka me atë sheqer shtesë. Në këtë fazë, sheqeri i tepërt në gjak shndërrohet në yndyrë.

Bickman sugjeron që përqendrimi i dietës tuaj në proteina dhe yndyrna të shëndetshme, ndërsa kufizoni marrjen tuaj të sheqerit, mund të ndihmojë në ruajtjen e qëndrueshmërisë së glukozës në gjak, ndërsa gjithashtu ju ndihmon të ndiheni të plotë dhe energjik gjatë gjithë ditës.

Një punim i fundit i botuar në Journal of the American College of Cardiology sugjeron që është e rëndësishme të hani shëndetshëm dhe të qëndroni aktiv që nga fëmijëria për të shmangur mosfunksionimin metabolik dhe çrregullimet endokrine, të tilla si diabeti, më vonë në jetë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco