Këto ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të freskoheni në ditët e nxehta të verës

Këto ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të freskoheni në ditët e nxehta të verës

17:40, 02/08/2021
A+ Aa A-

Ushqimi që konsumoni luan një rol të madh në kontrollin e temperaturës së trupit tuaj, domethënë ndihmon në luftimin e trupit me temperatura të larta të ajrit. Ne ju sugjerojmë disa ushqime që do t’ju ​​lehtësojnë ditët e nxehta të verës.

Edhe pse ju do të preferonit të blini akullore dhe një pije të ftohtë me gaz në një ditë të nxehtë vere, ekspertët ju këshillojnë të shkoni në anën tjetër.

Disa ushqime mund t’ju ​​mbajnë ngrohtë, disa ushqime nuk do të kenë asnjë efekt në trupin tuaj, dhe ka nga ato që mund t’ju ​​mbajnë të freskët. Shtë një ushqim që përmban sasi të mëdha uji, siç janë trangujt, dhe për këtë arsye është perfekt në ftohjen e trupit.

Pra, nëse doni të freskoni trupin - shtoni në dietë: tranguj, luleshtrydhe, shalqi, kungull i njomë, ananas, mango, speca, portokall, sallatë me lakër dhe selino.

Profesori Peter Poortvliet i Universitetit të Queensland argumenton se akullorja nuk është një ëmbëlsirë që duhet ta konsumoni gjatë verës. Përmes hulumtimit të tij, ai arriti në përfundimin se trupit i duhet shumë kohë për të tretur akulloren, kjo është arsyeja pse nxehet shtesë me përpjekje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco