Pezullohet gjykatësi pas mosmarrëveshjes Angelina Jolie dhe Brad Pitt mbi kujdestarinë e fëmijëve

Pezullohet gjykatësi pas mosmarrëveshjes Angelina Jolie dhe Brad Pitt mbi kujdestarinë e fëmijëve

12:55, 24/07/2021
A+ Aa A-

Angelina Jolie arriti fitoren në betejën e saj ligjore me Brad Pitt pasi gjyqtari i punësuar u skualifikua nga procedurat e divorcit për shkak të një ankese të paraqitur nga aktorja.

Çifti ka qenë në një betejë gjyqësore për kujdestarinë e fëmijëve të tyre që kur Jolie bëri kërkesë për divorc në 2016.

Gjyqtari privat John Ouderkirk dha një vendim që i dha Pitt kujdestarinë e përbashkët në maj të këtij viti, por një gjykatë e Kalifornisë të Premten ra dakord me apelin e Jolie për të hequr gjyqtarin nga çështja.

Në vendimin e saj, gjykata e apelit tha se gjyqtari Ouderkirk nuk zbuloi marrëdhëniet e tij të biznesit me avokatët e Pitt.

Kjo ishte një "shkelje etike" që mund të vinte në dyshim "aftësinë e gjykatësit për të qenë i paanshëm", tha gjykata. 

Vendimi do të thotë që një betejë ligjore për pesë fëmijët e mitur të çiftit do të duhet të fillojë para një gjykatësi të ri.

Gjykatësit privatë shpesh punësohen në SH.B.A. për të ndërmjetësuar mosmarrëveshjet midis personave të famshëm të divorcuar për të ruajtur privatësinë.

Një zëdhënës i Pitt tha se vendimi ishte bazuar në një çështje teknike. "Provat faktike" që çuan gjyqtarin Ouderkirk të merrte një vendim në maj nuk kanë ndryshuar, shtoi ai.

Mosmarrëveshja për kujdestarinë ka të bëjë me pesë fëmijët më të vegjël të çiftit; Pax, 17, Zahara, 16, Shiloh, 15 dhe binjakët 13 dhe Vivienne dhe Knox, dhe Jolie kritikuan vendimin e Ouderkirk për të mos lejuar që ata të dëshmonin në seancat.

Edhe pse Jolie dhe Pitt arritën një marrëveshje kujdestarie në 2018, ajo dështoi, dhe vendimi se kujt do t’i përkasin fëmijët do të merret ende nga gjykata

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco