U akuzua pë përdhunim, regjisori Harvey Weinstein deklarohet i pafajshëm

U akuzua pë përdhunim, regjisori Harvey Weinstein deklarohet i pafajshëm

12:29, 22/07/2021
A+ Aa A-

Prodhuesi i filmit Harvey Weinstein u deklarua i pafajshëm në gjykatë në Los Anxhelos dje pas pretendimeve të përdhunimit ose abuzimit seksual.

Weinstein u shfaq në një karrocë në seancën dëgjimore dhe avokatët e tij pretendojnë se shëndeti i tij është përkeqësuar ndjeshëm në vitet e fundit. Vitin e kaluar, ndërsa procedimet penale po vazhdonin në New York, ai erdhi në gjykatë me ndihmën e një këmbësori.

Seanca e djeshme ishte jetëshkurtër dhe Weinstein nuk tha shumë. 

Avokatët e tij paraqitën një kërkesë për të hedhur poshtë tre nga 11 pikat e akuzës.

 Gjithashtu u kërkua një vlerësim mjekësor, i cili u miratua nga gjyqtari.

Pesë gra pohojnë se sulmet ndodhën midis 2004 dhe 2013. Seanca e ardhshme është caktuar për 29 korrik, shkruan CNN.

"Ai absolutisht mohon të gjitha akuzat e aktakuzës sepse ato janë të pabazuara. Provat së shpejti do të dalin në dritë," tha avokati i Weinstein Mark Werksman.

Avokati gjithashtu deklaroi se klienti i tij është i verbër nga një sy dhe se ai është në një karrocë për shkak të një problemi me stenozën kurrizore.

Gloria Allred, e cila përfaqëson dy viktimat në këtë rast, tha se fakti që iu desh grave shumë kohë për të folur për ato që kaluan nuk do të thotë se ata gënjejnë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco