Këto janë shenjat që tregojnë se po pini shumë kafe

Këto janë shenjat që tregojnë se po pini shumë kafe

11:12, 22/07/2021
A+ Aa A-

Shumica e njerëzve nuk mund të bëjnë pa një filxhan kafe në mëngjes dhe lajmi i mirë është se kafeja shoqërohet me një numër përfitimesh shëndetësore të tilla si jetëgjatësia dhe një rrezik i zvogëluar i çmendurisë.

Por një mbidozë gjithashtu mund të çojë në efekte anësore që mund të mos i keni shoqëruar me kafe deri më tani. 

Sigurisht, nuk keni pse të hiqni dorë nga pija juaj e preferuar, por sigurohuni që të mos e teproni.

Ju jeni mërzitur

Shumë kafe mund t’ju ​​bëjë mjaft nervoz - kafeina stimulon sistemin nervor qendror, ndërsa në të njëjtën kohë rrit nivelet e adrenalinës, dopaminës dhe glutamatit. 

Ky kombinim mund të çojë në ankth, nervozizëm, rrahje të shpejta të zemrës, nervozizëm, dhe madje edhe një shpërthim zemërimi.

Energjia juaj bie gjatë ditës

Kafeja mund t'ju zgjojë shumë shpejt dhe t'ju japë një shpërthim energjie, por kur kjo energji të konsumohet, do të ketë një rënie shumë të fortë.

 Disa hulumtime kanë treguar gjithashtu se kafeina mund të shkatërrojë produktivitetin.

Shpesh duhet të shkoni në tualet

Kafeina është një diuretik, që do të thotë se do të urinoni më shpesh duke pirë kafe, veçanërisht nëse nuk pini kafe shpesh.

 Nëse nuk pini mjaft ujë me të, trupi juaj nuk do të hidratohet sa duhet.

Programi juaj i gjumit është i shqetësuar

Shkencëtarët pajtohen se kafeja mund të prishë gjumin dhe të zvogëlojë cilësinë dhe gjatësinë e saj. 

Edhe nëse konsumoni kafe 6 orë para se të shkoni në shtrat, mund të mos jeni në gjendje të flini natën. 

Kafeja gjithashtu mund të prishë ritmin ditor të trupit tuaj, gjë që do t'ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të ngadaltë gjatë ditës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco