Pa praninë e bashkëshortit të saj Princ Filipin, Mbretëresha Elizabeth feston ditëlindjen e saj

Pa praninë e bashkëshortit të saj Princ Filipin, Mbretëresha Elizabeth feston ditëlindjen e saj

12:57, 12/06/2021
A+ Aa A-

Ndryshe nga njerëzit e zakonshëm, mbretëresha Elizabeth II feston 2 herë ditëlindjen.

Ditëlindja e vërtetë e mbretëreshës është më 21 prill, mirëpo ajo feston edhe një ditëlindje tjetër të shtunën e dytë të qershorit, një traditë që vazhdon që prej kohës kur u ngjit në fron më 2 qershor 1953.

Dhe sot Mbretëresha Elizabeth ka mbërritur për fillimin e festimeve të saj zyrtare të ditëlindjes në Windsor Castle në ceremoninë tradicionale të ''Trooping of the Color.''

Për shkak të pandemisë COVID-19 për të dytin vit radhazi përkujtimi ushtarak i ditëlindjes zyrtare të Mbretëreshës po vihet në skenë në katërkëndëshin e shtëpisë së saj në Berkshire sesa në Londrën qendrore. 

Ushtarë dhe muzikantë nga Banda Masive e Divizionit të Familjeve marshuan në zonën e paradës në Kështjellen  Windsor përpara ceremonisë që lejon Gardianët të tregojnë aftësitë e tyre të marshimit me precizion duke ruajtur një distancë shoqërore prej  më shumë se dy metra.

Oficeri i lartë ushtarak i cili planifikoi festimet ka thënë që qëllimi i tij është të krijojë një 'ditë të paharrueshme ' për Mbretëreshën.

Nënkolonel Guy Stone dhe ekipi i tij kanë punuar për muaj me radhë për të organizuar ngjarjen në Windsor Castle e cila është quajtur një mini 'Trooping the Color'.

Nënkoloneli Stone kur u pyet për planifikimin e festimeve zyrtare të ditëlindjes së Mbretëreshës u shpreh:

'Ka qenë jashtëzakonisht e vështirë prej pandemisë Covid-19, një pjesë e madhe e njerëzve janë të izoluar dhe për këtë arsye nuk janë në gjendje të jenë në paradë. '

 

Ai shpjegoi se ishte shtuar çështja e mungesës së praktikës së përditshme të detyrave ceremoniale, pasi ndryshimi i ceremonisë së rojeve në Pallatin Buckingham është ndaluar që nga marsi i vitit 2020 për të shmangur grumbullimin e turmave.

Kjo është një traditë që besohet të ketë vazhduar që nga viti 1748: Trooping the Color është një festë vjetore e ditëlindjes zyrtare të Mbretëreshës, e cila festohet çdo fundjavë të dytë në Qershor. 

Festa e këtij viti do të jetë e para e Madhërisë së Saj pa Princin Philip, i cili vdiq në Prill në moshën 99.

Ngjarja e këtij viti do të jetë një çështje e shkallëzuar në Kalanë Windsor, e ngjashme me ceremoninë e vitit të kaluar në rezidencën e Berkshire e quajtur "mini trooping". 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco