Pesë këshilla se si të nxiheni më shpejt

Pesë këshilla se si të nxiheni më shpejt

09:57, 09/06/2021
A+ Aa A-

Gjatë ditëve të nxehta të verës, shumë duan të errësohen sa më shpejt që të jetë e mundur. 

Defektet e lëkurës si dëmtimi, njollat, celuliti, etj. zakonisht nuk vërehen në një lëkurë të nxirë.

Sidoqoftë, ekspozimi në diell gjithmonë mbart një rrezik, të sëmundjeve të mundshme të shkaktuara nga ekspozimi i tepërt i diellit. 

Rrezet UVA dhe UVB kontribuojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës dhe shfaqjen e njollave të hiperpigmentimit, dhe gjithashtu mund të shkaktojnë melanoma.

Prandaj, para çdo banje dielli duhet të mbroheni me një krem ​​mbrojtës të duhur, dhe kjo varet nga lloji i lëkurës suaj - për shembull, nëse keni lëkurë jashtëzakonisht të lehtë, nuk duhet të bëni rrezitje dielli midis 11 dhe 16 orë dhe duhet të mbroheni me një faktor të 50, por nëse nxiheni lehtë, dhe lëkura juaj tenton të ketë një ton më të errët dhe ulliri, një faktor prej 30 do të mjaftojë.

Nëse dëshironi të nxiheni më shpejt, me këto disa hile, rezultatet nuk do të humbasin:

1. Konsumoni ushqime të pasura me likopen

Gjatë ditëve të verës kur jeni të ekspozuar ndaj diellit, konsumoni ushqime të pasura me likopen.

 Ndër ushqimet që janë të pasura me likopen është domatja, dhe meqenëse likopeni është i tretshëm në yndyrë, ju do të keni efektin më të mirë nëse hani domate me vaj ulliri. 

Likopeni është një antioksidant që ndihmon në zvogëlimin e djegies së lëkurës deri në 40 për qind. 

Marrja e një doze të shëndetshme të likopenit ndihmon në parandalimin e djegieve që ju pengojnë të errësoheni më shpejt dhe më shumë.

2. Përdorni vajra me një faktor mbrojtës natyror

Gjatë banjës në diell, vendosni një krem ​​kundër diellit me një faktor mbrojtës dhe përdorni vajra. 

Nuk duhet të zëvendësojë kremin tuaj të diellit, vajra të caktuara si avokado, kokosi, mjedra dhe karota mund të përdoren për një dozë shtesë të hidratimit dhe mbrojtjes së SPF. 

Para se të bëni banjo dielli dhe të përdorni vajin, mos e lini kremin me një faktor mbrojtës nga 30 në 50.

3. Mos e teproj me banja dielli

Për një çehre bronzi, nuk duhet të ekspozoheni në diell për shumë kohë, sepse në këtë mënyrë mund të merrni vetëm një kundër efekt. 

Me fjalë të tjera, mos qëndroni në diell më shumë sesa lëkura juaj mund të krijojë melaninë. 

Melanina është pigmenti përgjegjës për rrezitje, dhe të gjithë kanë një pikë të prerë për prodhimin e melaninës, e cila zakonisht është dy deri në tre orë.

 Pas kësaj kohe, lëkura juaj nuk do të errësohet atë ose të nesërmen. 

4. Beta karroten

Nëse dëshironi të errësoheni sa më shpejt që të jetë e mundur, rekomandimet janë të konsumoni ushqime të pasura me beta karotinë. 

Ushqimet si karrotat, patatet e ëmbla dhe lakra jeshile janë të pasura me beta karrotinë, e cila ju ndihmon të nxirreni pa djegie.

 Gjithashtu, beta karrotina zvogëlon ndjeshmërinë ndaj rrezatimit diellor tek njerëzit me sëmundje të ndjeshmërisë ndaj dritës.

5. Zgjedhja e një kohe për rrezitje

Zgjedhja e kohës kur do të bëni banjë dielli në plazh është shumë e rëndësishme, sepse dielli është më i fortë midis mesditës dhe 3 pasdite. 

Nëse jeni i ekspozuar ndaj diellit në këtë kohë, mbani në mend se ekspozimi në atë kohë do të shkaktojë dëmtimin më të madh të lëkurës tuaj për shkak të fuqisë së rrezeve UVA dhe UVB dhe ka të ngjarë të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco