Dëshironi të humbisni peshë? Ja kur duhet të hani çdo vakt

Dëshironi të humbisni peshë? Ja kur duhet të hani çdo vakt

12:29, 13/05/2021
A+ Aa A-

Kur kërkojmë të humbasin peshë, jemi shumë të shqetësuar dhe kujdesemi  duke konsumuar dieta të ndryshme dhe duke numëruar kaloritë me kujdes. Por a e dinit se të ngrënit në një kohë të caktuar ju ndihmon të humbisni peshë më lehtë.  
 
Sepse, sipas studimeve, koha që zgjedhim të hamë vakte mund të ketë një ndikim të madh në humbjen e peshës.

Studiuesit kanë arritur të përcaktojnë kohën më të mirë për të ngrënë mëngjes, drekë dhe darkë për ata që duan të humbin peshë.

Ata zbuluan se koha më e mirë për të ngrënë mëngjes është pas 7 të mëngjesit, 7:11 të mëngjesit për të qenë të saktë.

Gjithashtu, është më mirë të hani drekë herët sesa vonë. 

Koha e duhur për të konsumuar drekën është mes orës 12:30 dhe 13:00, do të ishte perfekte në 12:40 të pasdites.

Dhe kur bëhet fjalë për darkën, sa më vonë ta lini aq më keq mund të jetë për dietën tuaj.

Koha optimale për darkë është midis 18:00 dhe 18:30 pasdite, mundësisht 18:15. 

Sipas një studimi të fundit, konsumimi i darkës pas orës 20:00 mund të shtojë mbi 5 cm në bel - që është ekuivalente me shtimin e dy madhësive të veshjeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco