Lajmi i fundit

Momente tmerri në Danimarkë-Finlandë, Eriksen pa ndjenja në fushë

Polemika e Golden Globes: Scarlett Johansson bashkohet me kritikat

Polemika e Golden Globes: Scarlett Johansson bashkohet me kritikat

10:58, 10/05/2021
A+ Aa A-

Aktorja Scarlett Johansson i është bashkuar kritikave të Golden Globe Awards me pretendimin se ka diskriminim.

Organizatorët e Golden Globe, Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit (HFPA) është akuzuar për mungesë diversiteti dhe mungesë transparence.

Por Znj. Johansson është midis yjeve dhe figurave të industrisë që thonë se ende ka nevojë për "reformë themelore".

Image

Por pse po kritikohen Globet?

Golden Globes janë të dytët vetëm pas Oskareve për nga profili, por organizatorët janë akuzuar për praktika diskriminuese, duke pranuar "freebies" dhe gabime të tjera etike.

Në shkurt, një ekspozitë në Los Angeles Times zbuloi se nuk kishte njerëz me ngjyrë në mesin e 87 anëtarëve të organizatës që votuan për çmimet.

Këtë javë, HFPA përshkroi një paketë reformash për mënyrën se si mund ta bëjnë organizatën më përfshirëse.

Ato përfshijnë zgjerimin e anëtarësisë së saj, me theks në rekrutimin e anëtarëve zme ngjyrë dhe punësimin e këshilltarëve të diversitetit. 

"Vota e sotme dërrmuese për të reformuar Shoqatën riafirmon angazhimin tonë për të ndryshuar," tha presidenti i HFPA Ali Sar në një deklaratë të enjten.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco