Njihuni me shenjën më të 'dobët' të zodiakut

Njihuni me shenjën më të 'dobët' të zodiakut

10:44, 09/05/2021
A+ Aa A-

Lindur midis 19 Shkurt dhe 20 Mars , Peshqit është ndoshta shenja më e dobët mendore e zodiakut.

Kjo nuk do të thotë që Peshqit janë jo inteligjentë. Si shenja e fundit e zodiakut, ato janë shenja astrologjike "më e vjetër" dhe më e mençur.

Por Peshqit janë ëndërrimtarë natyralë dhe gjithmonë e kanë kokën në re në vend që t’i mbajnë këmbët në tokë.

Ata janë shkëputur nga realiteti dhe nuk kanë interes të largohen nga bota e tyre e fantazisë.

Secila shenjë e zodiakut ka një trup qiellor sundues që zbulon karakteristikat e rëndësishme të asaj shenje.

Ndërsa shumica e shenjave kanë vetëm një trup qiellor, Peshqit drejtohen nga dy planetë, Neptuni dhe Jupiteri.

Neptuni është planeti i ëndrrave, frymëzimit dhe fuqisë psikike.

Ai është gjithashtu planeti i konfuzionit dhe iluzionit. Edhe pse janë padiskutim krijues dhe intuitivë, Peshqit gjithashtu priren të humbasin në fantazi dhe ngatërrohen lehtësisht, duke i bërë ata të duken më pak inteligjentë sesa janë.

Ndikimi i Neptunit gjithashtu i bën Peshqit veçanërisht të prirur ndaj varësive, veçanërisht të drogës dhe alkoolit.

Mbingarkesa e shpeshtë në këto vese shton mungesën e qartësisë mendore të Peshqve.

Jupiteri është planeti i besimit, fatit dhe optimizmit. Peshqit preferojnë të mbështeten në fat dhe fat sesa të besojnë në fuqinë dhe aftësinë e tyre personale për të kontrolluar fatin e tyre.

Çdo shenjë e zodiakut ka një simbol unik, zakonisht një kafshë, që përmbledh karakteristikat e dallueshme të asaj shenje.

Simboli për Peshqit është peshku.

Ashtu si një peshk do të ndjekë shkollën ose rrymën e tij, Peshqit manipulohen dhe kontrollohen lehtësisht nga të tjerët.

Me një argument mjaft bindës, Peshqit mund të besojnë gjithçka.

Ata janë gjithashtu shumë të dhembshur dhe empatikë dhe në të vërtetë mund të marrin dobësitë dhe betejat e atyre përreth tyre.

Çdo shenjë e zodiakut i përket një prej katër elementeve natyrore: toka, ajri, zjarri dhe uji.

Peshqit janë një nga shenjat e ujit, të cilat njihen si emocionale dhe të ndjeshme.

Peshqit mendojnë me zemrat e tyre, jo me kokën e tyre dhe drejtohen nga ndjenjat sesa nga logjika.

Të gjitha këto tipare dhe ndikime i bëjnë Peshqit të njihen si shenja më e dobët mendërisht e zodiakut.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco