Pesë shenja të humbjes së peshës afatgjatë

Pesë shenja të humbjes së peshës afatgjatë

10:16, 04/05/2021
A+ Aa A-

1. Bëni foto dhe ndiqni ndryshimet

Sapo të vendosni të ndryshoni zakonet tuaja të ngrënies dhe të përfshini më shumë aktivitet fizik në jetën tuaj, qoftë për arsye shëndetësore apo ndonjë tjetër, do të ishte ideale të bëni fotografi në veshje sa më të ngushta ose me të brendshme ose një kostum banje.

Pas disa javësh, bëni foto me të njëjtat rroba, të njëjtën pozë, në të njëjtin vend dhe në të njëjtën dritë.

Përsëriteni këtë çdo disa javë.

Rezultatet vizuale do t'ju tregojnë nëse jeni në rrugën e duhur.

2. Merrni parasysh se si duken rrobat tuaja të vjetra

Një tregues i mirë se si trupi juaj po ndryshon është gjithashtu se si duken rrobat tuaja më parë.

Nëse ajo vëren dukshëm mbi ju dhe nuk ju shtrëngon, ju po shkoni në drejtimin e duhur.

Ndihmon gjithashtu që të keni një palë xhinse shumë të ngushta për ju në fillim të humbjes së peshës.

Provojini një herë në muaj dhe vini re nëse mund të kopsohen më lehtë dhe të shtrëngohen më pak se më parë.

Rrobat nuk gënjejnë.

3. Monitoroni nivelin tuaj të energjisë

Çdo fillim për të ushtruar është i vështirë, veçanërisht nëse nuk keni ushtruar me vite.

Edhe disa ulje-ulje ose shtytje duken si një shfaqje e pamundur.

Gjëja më e rëndësishme është të mos dorëzohesh.

Me kalimin e kohës, minutat e stërvitjes do të rriten.

Nuk ka ndjenjë më të mirë sesa kur vëreni se keni kapërcyer kufijtë tuaj, kur shihni që mund të bëni disa ushtrime më të lehta dhe se jeni plot energji pas trajnimit, dhe nuk po ju mbaron më energjia si kur ishit.

4. Matni dhjamin e trupit

Niveli i yndyrës trupore është treguesi më i mirë i progresit dhe e vetmja masë që zbulon njëkohësisht se sa trupi ynë është në formë dhe cili është shëndeti ynë i përgjithshëm. Si rregull, gratë kanë më shumë yndyrë trupore sesa burrat, dhe arsyet për këtë janë të natyrës biologjike (shtatzënia, lindja, ushqyerja me gji).

Ekzistojnë një numër kalkulatorësh dhe aplikacionesh në Internet me të cilat lehtë mund të llogaritni përqindjen tuaj, dhe më shpesh do t'ju duhet të futni vetëm vlerat e peshës, gjatësisë.

5. Matni centimetrat e belit 

Një mënyrë tjetër për të ndjekur progresin tuaj është duke matur inçët e humbur.

Një metër rrobaqepës i zakonshëm është i mjaftueshëm për këtë.

Ne të gjithë humbasim dhjamin në mënyra të ndryshme dhe me shpejtësi të ndryshme, kështu që matja do t'ju japë një pamje se ku jeni për momentin.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco