Kush do të marrë pjesë në varrimin e Princit Philip dhe roli i Kate Middleton?!

Kush do të marrë pjesë në varrimin e Princit Philip dhe roli i Kate Middleton?!

11:16, 15/04/2021
A+ Aa A-

Që nga dita kur Princi Philip ndërroi jetë më 9 Prill, Pallati ka organizuar çdo detaj për lamtumirën e fundit.

Pandemia vonoi planifikimin e varrimit pasi të afërmit që udhëtuan jashtë vendit, si Princi Harry, duhej të kalonin disa ditë karantine.

Vdekja e Dukës së Edinburgut u pasua nga një periudhë zie që do të vazhdojë për të paktën 30 ditë.

Mbretëresha Elizabeth "u kthye" në detyrat e saj pas 4 ditësh dhe kjo për shkak se ajo ndoqi, në Pallatin Windsor, largimin e William Peel nga pozicioni i Lord Chamberlain.

Ai është zyrtari më i lartë i familjes mbretërore dhe tani një anëtar i rangut të lartë të stafit të pallatit.

Zyra e Lord Chamberlain është organizatori i ceremonive mbretërore dhe gjithashtu rregulloi detajet për varrimin e Princit Philip, i cili është quajtur "Operacioni Ura e Katërt".

Kur do të bëhet varrimi?

Ceremonia do të zhvillohet të shtunën, 17 Prill, në 3, në kishëzën e Agios Georgios dhe do të transmetohet në televizion.

Mbretëresha Elizabeth mund të jetë ulur vetëm në varrimin e Princit Philip sepse rregullat e kurorëzimit në Britani përcaktojnë që në ambiente të mbyllura duhet të jenë dy metra larg.

Si do të jetë varrimi?

Në kishë do të lejohet prania e 30 personave, të cilët do të mbajnë maskë, ndërsa do të jetë e ndaluar të këndohet.

Sipas ligjeve aktuale për shkak të koronavirusit vetëm një "profesionist" mund të këndojë në funerale.

Ndërkohë, Forcat e Armatosura Britanike po vazhdojnë përgatitjet për funeralin, i cili do të ndiqet nga burra dhe gra nga Marina, Ushtria dhe Forcat Ajrore, ndërsa trupi i Princit Philip do të transportohet në një "Land Rover" të modifikuar posaçërisht, të cilat ai i projektoi për rastin.

Kush do të jenë mysafirët?

Shumë anëtarë të familjes mbretërore pritet të marrin pjesë në varrim, duke përfshirë 4 fëmijët e tij me Mbretëreshën Elizabeth - Princi Charles, Princi Andrew, Princi Edward dhe Princesha Anne - dhe nipërit e mbesat e tyre: Princesha William, Princesha Harry, Zara Tindall, Lady Louise Windsor , Peter Philips dhe James, Viscount Severn.

30 të cilët do të jenë në varrim, për shkak të numrit të kufizuar të koronavirusit, do të jenë ata që Princi Philip do të preferonte.

Është një listë e shkurtër e kufizuar, përndryshe numri i mysafirëve do të kalonte 800.

Gazetarët dhe fotografët do të jenë të pranishëm.

I vetmi anëtar i familjes mbretërore që nuk do të shohim është Meghan Markle, gruaja e Princit Harry, Dukesha e Sussex do të qëndrojë në Kaliforni.

Roli i Kate Middleton

E gjithë barra do të bjerë mbi Kate Middleton, e cila, sipas shtypit britanik, do të marrë përsipër të ruajë paqen midis Princit William dhe Princ Harry marrëdhëniet e të cilëve janë të acaruara pas intervistës së shumë diskutuar të Dukës dhe Dukeshës së Sussex me Oprah Winfrey.

Dukesha e Kembrixhit do të ndihmojë dy vëllezërit të jenë "të qetë" gjatë ceremonisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco