Doni të jetoni shëndetshëm? Ja çfarë nuk duhet të bëni pasi keni ngrënë

Doni të jetoni shëndetshëm? Ja çfarë nuk duhet të bëni pasi keni ngrënë

18:23, 03/03/2021
A+ Aa A-

Shumica prej nesh detyrohet të ndryshojnë rutinën e përditshme, pasi nuk kanë kohë si pasojë e ngarkesës së madhe në punë apo angazhimimeve

Ne kemi për ju disa nga gjërat që duhet të shmangni që të jetoni shëndetshëm.

 

1.Shmangni konsumimin e çajit pasi keni ngrënë

Studimet tregojnë se kjo pije ndërhyn në asimilimin e hekurit, një mineral i cili luan një rol të rëndësishëm në trupin e njeriut. Për këtë arsye, fëmijët, gratë shtatzëna dhe njerëzit që vuajnë nga mungesa e hekurit duhet të shmangin pirjen e çaji deri në një orë pas ngrënies.

 

2.Nuk duhet të bëni dush menjëherë

Koha më e mirë për të bërë dush, është 30 minuta pasi keni ngrënë.

 

3. Nuk këshillohet të vraponi menjëherë

Është mirë që të dilni për ushtrime, dy orë pasi keni ngrënë.

 

4. Mos pini duhan pasi keni konsumuar ushqim

Konsumojeni duhanin të paktën 20 minuta pasi keni ngrënë.

 

5.Mos flini direkt pasi keni ngrënë

Kjo shkakton urth dhe aciditet të lartë. Sipas ekspertëve, duhet të flihet dy orë pasi keni ngrënë. Ngarkesa në një stomak të plotë mund të çojë në siklet, të përziera dhe pasoja më të rënda.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco