Ndërron jetë DJ i parë italian që fitoi famë ndërkombëtare

Ndërron jetë DJ i parë italian që fitoi famë ndërkombëtare

11:04, 02/03/2021
A+ Aa A-

Vajtim në botën e muzikës italiane, por jo vetëm.

Claudio Coccoluto ka ndërruar jetë në moshën 58 vjeçare, pas një sëmundje të gjatë.

Coccoluto ndodhej në shtëpinë e tij në Cassino, pranë gruas dhe fëmijëve të tij, kur mbylli sytë.

Po kush ishte Claudio Coccoluto?

Me origjinë nga Gaeta, ai filloi DJ në vendlindjen e tij në moshën 13 vjeç, si një hobi, në dyqanin e pajisjeve shtëpiake të babait të tij.

 Ai bëri debutimin e tij në 1978, duke filluar ta bënte të njohur zërin e tij përmes Radio Andromeda (transmetuesi i parë privat në Gaeta).

 Në botën e klubit ai arrin në vitet tetëdhjetë, nga atje ai bëhet profesioni i tij, duke u vendosur si një nga DJ-të më të njohur të muzikës house në Itali dhe ndërkombëtarisht. 

Në vitet që do të vijnë ai ishte i pari Italian që fitoi famë ndërkombëtare duke luajtur në klube historike si Ministria e Tingullit në Londër dhe Sound Factory Bar në Nju Jork.

Gjatë bllokimit, kur bota e klubeve gjithashtu ndaloi, ai ishte ndër më aktivët në ngritjen e vetëdijes në politikë dhe opinionin publik për vështirësitë e sektorit. 

"Kushdo që bën muzikë është një volant kulturor për lëvizjet rinore, deri më tani qasja e institucioneve ka qenë reduktuese: si qeveria ashtu edhe Mibact ende nuk përcaktojnë një rol përfundimtar për këtë sektor, pavarësisht nga fakti se ai ka një ndikim të madh. Dhe subvencionet krijojnë një gjendje të rrezikshme, profesionistët duhet të dinë një datë hipotetike të rihapjes që askush nuk e di ende, ndërsa ata duhet të paguajnë qiranë, faturat ", tha ai në maj të vitit 2020 në një intervistë. 

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco