Angelina Jolie shet pikturën e Winston Churchill të dhuruar nga Brad Pitt, me shifrën marramendëse

Angelina Jolie shet pikturën e Winston Churchill të dhuruar nga Brad Pitt, me shifrën marramendëse

09:19, 02/03/2021
A+ Aa A-

Angelina Jolie shiti një pikturë të Winston Churchill për 11.5 milion dollarë të hënën, pikturë që Brad Pitt i bleu asaj si një dhuratë.

 Pitt, e bleu atë për 2.95 milion dollarë në 2011 nga një tregtar antik i New Orleans, MS Raw.

Raportimet të hënën, thanë se piktura e Churchillit në 1943, "Kulla e Xhamisë Koutoubia", u shit për një çmim rekord 11.5 milion dollarë për një ofertues belg misterioz në ankandin "Modern British Art Evening Sale" të Christie në Londër.

I njëjti person gjithashtu bleu dy vepra të tjera të Churchill në shitje, njoftoi Gazeta Art.

Piktura u shit përmes Koleksionit Familjar 'Jolie'.

Burimet më parë na thanë se fiksimi i Pitt në dramën e Luftës së Dytë Botërore të Quentin Tarantino, "Bastards Inglourious", e ndihmoi të frymëzonte interesin e tij për veprën e Churchill. 

Ai dhe Jolie gjithashtu thuhet se një herë vizituan Dhomat e Luftës Churchill së bashku në MB për një turne privat.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco