‘Obsesioni’ i modeles me vrasësin serial famëkeq Ted Buddy përfundon në një libër

‘Obsesioni’ i modeles me vrasësin serial famëkeq Ted Buddy përfundon në një libër

08:53, 25/01/2021
A+ Aa A-

Një modele nga Australia e cila ka marrë pjesë në konkurse të ndryshme bukurie dhe madje duke fituar dhe çmime, që në moshë të re  ajo ishte fiksuar pas vrasësit serial më famëkeq Ted Buddy.

Kanika Batra 26 vjeçe shpesh herë në intervista është shprehur se kur ishte në shkollë të lartë ajo zgjodhi për shkruar në provimin përfundimtar të kursit të gjuhës një raport për vrasësin e grave, Ted Buddy.

Bukuroshja që jeton në Sidnei vendosi që të gjithë informacionin që kishte për këtë vrasës serial ti përmblidhte në një libër.

Deri në ditët e fundit para se të përfundonte në karrigen elektrike, Tedd Buddy rrëfeu për 30 vrasje të grave dhe vajzave të vogla midis viteve 1974 dhe 1978, në 7 shtete të ndryshme, por numri i saktë mbetet i panjohur.

Vrasësi serial famëkeq ndërroi jetë 32 vjet më parë, por interesi për jetën e tij dhe faktorët që formuan personalitetin e tij monstruoz mbetet i gjallë.

Dhjetra dokumentarë dhe filma janë frymëzuar nga veprimet e tij, dhe vetëm vitin e kaluar "Bisedat me një vrasës: Ted Bundy Tapes" të Netflix ofroi një vështrim tronditës në mendjen e errët të vrasësit serial.

Siç shpjegoi Kanika Batra në një intervistë, ajo gjithmonë e konsideronte fytyrën e Buddy - një i ri në dukje normal dhe karizmatik që punon në një linjë të nxehtë për të parandaluar vetëvrasjet - jashtëzakonisht interesante dhe plot kontradikta. 

Kjo është arsyeja pse ai filloi të hulumtojë çdo aspekt të jetës së tij me interes të veçantë. 

"Ishte shumë emocionuese. Nuk mund ta kuptoja. "Unë isha i fiksuar ", tha 26-vjeçarja për Daily Mail Australia.

Ajo shpejt filloi të blinte çdo libër që ishte shkruar për të, të shikonte çdo dokumentar, të dëgjonte me orë të tëra lajthitjet e tij të regjistruara.

Në përpjekje për të kuptuar personalitetin e tij, ajo filloi të lexonte studime mbi psikopatët dhe narcizistët , por gjithashtu duke mbledhur informacione se si ishte jeta në vitet 1970, kur Ted Buddy veproi.

Të gjitha këto orë kërkimesh dhe sasia e madhe e informacionit që ai mblodhi, megjithatë, nuk shkuan dëm. 

Përveç plotësimit të kureshtjes së saj, modelja i përdori atë që kishte mësuar për të shkruar librin e saj të parë, një thriller psikologjik të quajtur Honeytrap, i cili ndërthur fantazinë me realitetin.

Komploti i librit përqendrohet në Maris Caldwell, një vrasës serik biseksual dhe trashëgimtari e pasur që zhvillon një marrëdhënie me Ted Buddy gjatë periudhës kur ai përhapte terror në vitet 1970.

 Qëllimi i shkrimtares së re ishte, siç shpjegon ajo, të krijonte një karakter femëror "kaq sadist"gjë që mund të jetë një sfidë për vrasësin serial.

 Siç nënvizoi ajo, ai nuk donte të "thur lavdërimet" përbindëshit që ishte Ted Buddy, por në vend të kësaj t'i jepte publikut një perspektivë tjetër se si funksiononte mendja e tij.

26-vjeçarja pret që disa lexues mund të reagojnë ndaj përpjekjes së saj për të paraqitur anën njerëzore të Ted Buddy, një burrë që vrau dhjetëra gra dhe fëmijë të vegjël. 

Sidoqoftë, autorja thekson se ajo "e do kompleksitetin e mendjes njerëzore" dhe shpreson që kthesat e librit të saj përfundimisht do të fitojnë mbi lexuesit.

Ajo tashmë ka filluar të shkruajë një libër të një stili të ngjashëm, lidhur me pedofilin e dënuar Jeffrey Epstein.

Përveç si modele dhe shkrimtare, Batra ka punuar edhe si aktore dhe këngëtare, ndërsa llogaria e saj në Instagram ka mbi 180,000 ndjekës.

ImageImageImage

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco