Disa rregulla të rrepta mbretërore që Meghan dhe Princi Harry nuk kanë nevojë t’i binden më

Disa rregulla të rrepta mbretërore që Meghan dhe Princi Harry nuk kanë nevojë t’i binden më

22:17, 24/01/2021
A+ Aa A-

Ishte një vendim i vështirë për t’u marrë, por Princi Harry dhe Meghan Markle vendosën të hiqnin dorë nga detyrat e tyre mbretërore. Edhe pse ata humbën disa privilegje ekskluzive, ata gjithashtu kanë fituar shumë liri dhe pavarësi, përfshirë faktin se Meghan dhe Harry nuk janë më të detyruar të ndjekin protokollin e rreptë mbretëror.

Bright Side sjell disa nga rregullat që nuk do t'i kufizojnë më Princin dhe Meghan.

 

Ata mund të kenë më shumë liri për të treguar ndjenjat e tyre në publik.

Ky është një rregull i pashkruar, por shfaqja e dashurisë në publik konsiderohet e ndaluar për familjen mbretërore. Edhe pse Harry dhe Meghan gjithmonë i kanë treguar ndjenjat e tyre në publik, veprime të tilla nuk mbetën kurrë pa u vënë re. Por tani ata më në fund mund të ndjehen të lirë në veprimet e tyre dhe janë në gjendje të tregojnë dashurinë e tyre për njëri-tjetrin, pa u gjykuar negativisht.

Image

 

Ata nuk kanë nevojë të ndjekin një kod të rreptë të veshjes.

Çdo ngjarje kërkon që anëtarët e familjes mbretërore të veshin veshje të veçanta. Edhe kur duan të pushojnë pak dhe të jenë rastësorë, duhet të sigurohen të vishen ashtu siç protokollet kërkojnë. Meshkujt duhet të kombinojnë një xhaketë sportive me një këmishë me jakë, ndërsa zonjat lejohen të veshin fustane ose të kombinojnë këmisha me pantallona. Në shumë raste, xhinse konsiderohen tepër të rastësishme dhe nuk lejohen.

Edhe pse Meghan theu protokollin disa herë. Por tani, çifti ka më shumë liri dhe mund të zgjedhë veshjet që u pëlqejnë.

Image

 

Ata mund t'i lënë fëmijët e tyre të veshin çfarëdo lloj veshje.

Rregullat e kodit të veshjes vlejnë edhe për fëmijët mbretërorë. Për shembull, djemtë duhet të veshin pantallona të shkurtra para moshës 8 vjeç, shkruan syri.net . Pantallonat e gjata lejohen gjatë motit të ftohtë.

Meghan dhe Harry ende i çmojnë traditat mbretërore, megjithatë, por tani ata mund ta lejojnë veten të jenë më krijues në zgjedhjen e veshjeve të fëmijës së tyre.

Image

 

Ata mund të shijojnë një menu më të larmishme

Sipas rregullave, ushqimet si midhje, mish i papjekur mirë ose pjatat tepër pikante dhe ekzotike duhet të shmangen. Ato mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi. Përveç këtyre, hudhra është e ndaluar edhe në darkat e familjes mbretërore, pasi thuhet se mbretëresha e urren. Për më tepër, ushqimet si patatet, orizi ose makaronat, janë të ndaluara nga tryeza e darkës në Pallatin Buckingham.

Çifti, tani nuk ka nevojë të kufizohet më shumë dhe mund të ketë një kënaqësi fajtore si makarona karbonara për darkë herë pas here.

Image

 

Ata mund të nënshkruajnë autografe

Edhe pse ata kanë shumë fansa, mbretërit nuk do të nënshkruajnë kurrë autografe për ta. Arsyeja prapa këtij rregulli është e thjeshtë: paraqet kërcënimin e nënshkrimeve të tyre të falsifikuara, shkruan syri.net . Përveç kësaj, ata gjithashtu shmangin bërjen e selfieve me fansat e tyre, pasi kjo mund të jetë një shqetësim i sigurisë.

Dikur, Meghan theu këtë rregullore dhe u kritikua për të. Sidoqoftë, sot çifti nuk duhet të shqetësohet për këtë dhe mund të japë aq autografe për admiruesit e tyre sa të duan.

Image

 

Ata tani mund të përqafojnë fansat e tyre.

Përqafimi ose mbajtja e duarve me fansat e tyre gjithashtu mund të përbëjë një kërcënim sigurie. Princesha Diana pëlqente të përqafonte njerëzit përreth saj dhe duket se gjithnjë e më shumë mbretër po e thyejnë këtë rregull. Në të kaluarën, Meghan dhe Harry gjithashtu e neglizhuan këtë rregull, por tani ata mund të përqafojnë lirisht fansat e tyre pa u fajësuar për këtë./Bright Side/ Pershtati: K.H/Syri.net/ 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco