10 supermodelet më të vjetra në botë

10 supermodelet më të vjetra në botë

11:19, 18/01/2021
A+ Aa A-

Këto ditë çdokush mund të jetë një model, por shumë pak njerëz kanë atë që quhet për të qënë një supermodele.

Po ku ndryshon një modele me një supermodele?

Karriera e një supermodeleje shtrihet përtej botës së modelimit, ata gjithashtu janë shumë të paguara dhe janë një emër i njohur.

Të gjitha modelet në këtë listë janë akoma aktive në shumë industri dhe madje drejtojnë bizneset e tyre.

10.Elle Macpherson

Mosha aktuale: 56 vjeç

Vendi i origjinës: Uellsi i Ri Jugor, Australi

Profesione të tjera: Aktore, biznesmene dhe drejtuese televizive

ImageElle Macpherson është një tjetër supermodele që shndërroi imazhin e saj në një markë ndërkombëtare. Macpherson filloi modelimin në fillim të viteve 1980 dhe shpejt u bë e famshme. Ajo u shfaq në kopertinë dhe në faqet e revistave kryesore duke përfshirë Elle , Harper's Bazaar , Marie Claire , Vogue , Cosmopolitan , Tatler , GQ , Allure, Mademoiselle , Glamour , Time , L'Officiel , Flare , Maxim dhe New York. Në vitin 1994, Macpherson filloi agjencinë e saj të modelimit.  Macpherson gjithashtu ka një linjë të brendshme, një linjë të produkteve të bukurisë, dhe Wellness. Pseudonimi i Elle Macpherson është "The Body", i cili u krijua nga Time në 1988 për pesë paraqitjet e saj rekord në kopertinën për Sports Illustrated Swimsuit Issue .

9.Kathy Ireland
Mosha aktuale: 57 vjeç
Vendi i origjinës- Kalifornia, USA
Profesione të tjera: Aktore, sipërmarrëse, biznesmene dhe shkrimtare

Image Kathy Ireland është një tjetër supermodele amerikane, karriera e së cilës po vazhdon ende e fortë. Kulmin e saj në karrierë e kishte në vitet 1980 dhe 1990.  Ajo u shfaq në kopertinat për Vogue , Cosmopolitan , Forbes dhe Mademoiselle . Në vitin 1993, Irlanda shndërroi emrin dhe imazhin e saj në një markë, duke bërë partneritet me Kmart për t'u bërë një emër i njohur. Ndërsa Irlanda nuk është më modele, ajo vazhdon të përdor markën e saj në partneritete me kompani të tjera. Në vitin 2015, Forbes e quajti Kathy Ireland një nga 50 gratë më të suksesshme të Amerikës.

8.Iman- 22 korrrik 1955

Mosah aktuale- 65 vjeçVendi i origjinës: Mogadishu, Somali

Profesione  të jera: Aktore dhe sipërmarrëse

ImageIman është supemodelja e parë me ngjyrë në botë. Lindur në kryeqytetin e Somalisë, Iman u zbulua nga fotografi amerikan Peter Beard ndërsa ajo po studionte shkenca politike në Universitetin e Nairobisë. Pas zublimit të saj Iman u transferua në SHBA dhe filloi detyrën e saj të parë të modelingut me Vogue në 1976. Iman u bë muza e shumë dizanjërëve të shquar duke përfshirë  Halston, Gianni Versace, Calvin Klein, Issey Miyake dhe Donna Karan. Që atëherë, Iman është bërë një biznesmene dhe zotëron një markë kozmetikë dhe një linjë veshjesh. Jashtë modelit, Iman njihet gjithashtu për të qenit e veja e David Boëie.

Në fillim të karrierës së saj, Iman ishte paguar shumë më pak se kolegët e saj të bardhë dhe u bë modelja e parë me ngjyrë që refuzoi të punonte me një pagë më të ulët se vajzat e tjera.

7.Cistie Brinkley

Mosha aktuale : 66 vjeç

Vendi i origjines: Michigan USA

Profesione të tjera: aktore dhe sipërmarrëse

ImageChristie Brinkley është një nga disa supermodelet amerikane në këtë listë që përdori famën e saj për të filluar disa biznese. Brinkley u zbulua në 1973 nga fotografi amerikan Errol Saëyer në Paris. Pasi i dërgoi fotot e saj Elite Model Management, Brinkley rezervoi disa fushata kombëtare reklamash. Nuk kaloi shumë dhe Brinkley u shfaq kudo në kopertinat e revistave, reklama televizive dhe filma. Brinkley ka pasur një karrierë të frytshme, duke dalë në mbi 500 kopertina revistash, duke u fotografuar në gjashtë kontinente në më shumë se 30 vende. Sot, Brinkley gjithashtu ka një varg produktesh bukurie, zgjatje flokësh, syze dhe verë. Në vitet 1980, Christie Brinkley nënshkroi një kontratë rekord 25-vjeçare me markën e kozmetikës CoverGirl dhe rinovoi këtë kontratë në 2005 - është një nga kontratat më të gjata të modelimit në histori.

6.Twiggy

Mosha aktuale: 70 vjeç

Vendi i origjinës: Middlesex Angli

Profesione të jera: Aktore dhe këngëtare

ImageE quajtur Twiggy për shkak të kornizës së saj të hollë, sytë e saj të mëdhenj dhe qerpikët e gjatë që u bënë tiparet e saj nënshkruese. Stili i përbërjes së Twiggy kopjohet shpesh edhe sot kur njerëzit krijojnë pamje nga vitet '60. Përveç modelimit, Twiggy gëzoi një karrierë të suksesshme si aktore e ekranit, skenës dhe televizionit. Twiggy ka qenë gjithashtu autore e librave të shumtë për jetën e saj.

5.Cheryl Tiegs

Mosha aktuale: 72 vjeç

Vendi i origjinës: Minesota, SHBA

Profesione të tjera: Aktore

ImageNdërsa ka disa supermodele të vjetra në këtë listë nga SH.B.A., Cheryl Tiegs është quajtur nga disa si supermodela e parë amerikane. Në vitet 1970, Tiegs kishte një karrierë shumë të ndritur dhe u shfaq në kopertinat e Elle , Vogue dhe Harper's Bazaar. Sidoqoftë, Tiegs nuk u bë një emër i njohur derisa u shfaq në kopertinën e Sports Illustrated. Ajo ishte modelja e parë që u shfaq dy herë në kopertinën e Sports Illustrated Swimsuit Issue . Cheryl Tiegs nënshkroi gjitahshtu një kontratë dy-vjeçare prej 1.5 milion dollarësh me kozmetikën Cover Girl, kontrata më e madhe e modelimit në atë kohë.

4. Lauren Hutton

Mosha aktuale: 76 vjeç

Vendi i origjinës: Karolian e Jugut, SHBA

Profesione të tjera: Aktore

ImageLauren Hutton njihet më shumë për karrierën e saj si aktore, por fillimin e saja ishin si modele. Hutton ishte një nga supermodelet e para të mëdha amerikane, por karriera e saj zgjati pak. Ndërsa hendeku në dhëmbët e saj të parë është tani një nga tiparet e saj nënshkruese. Por Hutton fillimisht u shkarkua nga agjentët e modelimit për këtë hendek. Shpesh asaj i thuhej që të mos buzëqeshte në fotografitë e saj. Hutton bëri debutimin e saj në aktrim në 1968 dhe që atëherë ka luajtur në shumë filma. Në 1974, Lauren Hutton bëri histori kur u bë supermodelja e parë që arriti një kontratë miliona dollarësh në vit (me Revlon Cosmetics).

3.Veruschka von Lehndorff

Mosha aktuale: 81 vjeç

Vendi i origjinës: Prusia Lindore(Kaliningradi i sotëm, Rusi)

Profesione të tjera: Aktore

ImageVeruschka von Lehndorff, është një nga supermodelet e para të vërteta në botë. Gjatë viteve 1960, Veruschka ishte "gruaja më e bukur në botë" për fotografi Richard Avedon. Në vitet më të fundit, Veruschka ka modeluar disa herë, duke u shfaqur në pasarela për stilistin anglez Giles Deacon dhe disa markave të tjera.

2. Carmen Dell'Orefice 

Mosha aktuale: 89 vjeç

Vendi i origjinës: New York, USA

Profesione të jtera: Aktore dhe autore

ImageDuke përdorur përkufizimin më tradicional të një supermodele, Carmen Dell'Orefice konsiderohet gjerësisht se është supermodela më e vjetër në botë. Dell'Orefice u zbulua për herë të parë kur ajo ishte vetëm 13 vjeç. Në ditët e para të karrierës së saj, Dell'Orefice punoi me disa nga fotografët më të famshëm të modës të kohës, duke përfshirë Irving Penn, Gleb Derujinsky, Francesco Scavullo, Norman Parkinson dhe Richard Avedo. Ashtu si Daphne Selfe, Dell'Orefice u tërhoq nga modelimi për disa kohë, por u kthye në industri në vitet e fundit. Që kur u kthye në modelim, Dell'Orefice ka punuar me Anna Sui, Stéphane Rolland, Thierry Mugler dhe Guo Pei. Carmen Dell'Orefice u shfaq në kopertinën e Vogue në tetor 1947 në moshën 16 vjeç, duke e bërë atë një nga modelet më të reja të kopertinës Vogue ndonjëherë.

 1.Daphne Selfe

Mosha aktuale: 92 vjeç

Vendi i origjinës: Hertfordshire, Angli

Profesione të tjera: Aktore dhe kërcimtare

Image

Në moshën 92 vjeç, Daphne Selfe është supermodelja më e vjetër në botë. Ndërsa Selfe mund të mos ishte bërë një super yll ndërkombëtar deri vonë kur u shpall Modeli më i vjetër profesional në botë nga Libri i Rekordeve Botërore Guinness, ajo ka qenë në industri që nga viti 1949! Selfe është gjithashtu e njohur në vendin e saj të lindjes, Angli. Përtej modelingut, Selfe ka punuar si kërcimtare dhe aktore. Daphne Selfe bëri një pushim nga modelingu pasi ajo u martua, por u kthye në 1998 për  shfaqjen në Javën e Modës në Londër. Që atëherë, Selfe ka punuar për D&G, DKNY, Olay, Evian, Nivea dhe H&M, dhe shumë marka të tjera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco