Flokë të dëmtuar? Me siguri po bëni këto gabime

Flokë të dëmtuar? Me siguri po bëni këto gabime

09:50, 17/01/2021
A+ Aa A-

Larja e flokëve mund të duket e thjeshtë, por në të vërtetë ekziston një mënyrë e gabuar dhe e drejtë për ta bërë atë. 

Përdorimi i një lloji të gabuar krehëri mund t'i lërë fijet tuaja të dobëta dhe të prirura për thyerje, ndërsa krehja e flokëve në mënyrë të saktë mund t'i bëjë ato me shkëlqim, dhe madje mund të nxisë rritjen e tyre.

Dhe këtu janë disa nga gabimet më të zakonshme që mund të bëni me flokët, madje pa e kuptuar.

1. Po krehni flokët në drejtim të gabuar.

Image

Lëvizja e furçës nga lart poshtë mund të tërheqë flokët tuaj nga gjëndra dhe të çojë në dëmtimin dhe thyerjen e saj. 

Mënyra më e mirë për të zgjidhur nyjet është të filloni disa centimetra larg skajeve dhe të punoni me kujdes deri në rrënjë. 

Teknika më efikase është të ndani flokët tuaj në pjesë, dhe të hiqni ngatërresat në secilën pjesë veç e veç.

2. Po krehni vetëm majat

Image

Ndërsa është më mirë të filloni të heqni flokët në skajet, nuk do të thotë që duhet të shmangni majën e kokës.

Skalpi juaj prodhon vajra të pasur me lëndë ushqyese që janë thelbësore për bukurinë dhe shëndetin e flokëve tuaj. 

Shpërndarja e këtyre vajrave deri në majat tuaja do t'i bëjë flokët tuaj të hijshëm dhe të shkëlqyeshëm, dhe madje mund të ketë një efekt pozitiv . 

Larja e flokëve gjithashtu i jep një masazh të butë kokës, e cila nga ana tjetër rrit rrjedhjen e gjakut dhe stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve.

3. Po përdorni krehërin e gabuar.

Image

Përdorimi i furçës së duhur mund t’i shpëtojë flokët nga këputja dhe të parandalojë ditët e këqija të flokëve. Nëse keni flokë të valëzuar dhe kaçurrela, zgjidhni një  krehër më të rrallë.

4. Po i krehni flokët shumë shpesh.

Image

Krehja me forcë e flokëve shumë herë në ditë mund t’i dobësojë atë dhe të shkaktojë këputje . 

Përkundrazi, përpiquni të përqendroheni në cilësinë e pastrimit. 

Dhe pa marrë parasysh sa e mirë është teknika e krehjes së flokëve, sigurohuni që të pastroni rregullisht krehërin e flokëve. 

Përdorimi i një furçe të ndyrë do të thotë që ju përhapni produktin e vjetër dhe qelizat e vdekura të lëkurës përmes flokëve tuaj.

5. Ju po përdorni të njëjtin krehër qoftë flokët tuaj të lagur apo të thatë.

Image

Flokët e lagur janë të prirur për tu thyer dhe përdorimi i një lloji të gabuar të furçave të flokëve mund t'i dëmtojë lehtë ato. 

Mjeti më i mirë për të përdorur për të larë flokët tuaj të lagur është një krehër  me dhëmbë të gjerë. 

6. Po krehni kaçurrelat e thata.

Image

Specialistët e kujdesit për flokët rekomandojnë të shmangni larjen e flokëve kaçurrela kur ato janë të thata dhe përdorimin e një spreji de-tangling paraprakisht.

 Ju gjithashtu mund të aplikoni një vaj dhe të punoni butësisht me kaçurrela pa përdorur shumë forcë.

Krehja e flokëve shumë fuqishëm mund të çojë në më shumë dëmtime dhe këputje .

7. Ju nuk i krehni flokët para se t'i lani.

Image

Krehja e flokëve para se të futeni në dush mund të parandalojë që të ngatërrohen. 

Masazhoni butësisht shampon në kokën tuaj në vend që ta pastroni, dhe flokët tuaj të lagur thajini me një peshqir, në vend që t'i fërkoni.

 

 

Burimi: Bright Side 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco