Shtatë gabime të çifteve që çojnë në ndarje

Shtatë gabime të çifteve që çojnë në ndarje

10:00, 15/01/2021
A+ Aa A-

75% e njerëzve përjetojnë ndarje të shumëfishta gjatë jetës së tyre. 

Të kalosh një ndarje nuk është padyshim një nga përvojat më të këndshme që kemi, kështu që të kesh sa më pak prej tyre para se të gjesh "një" do të ishte mirë. 

Ndërsa nganjëherë arsyet që ne ndahemi janë objektive, ka ende gjëra që mund të kapërcehen për fat të mirë.

Bright Side bëri disa hulumtime dhe zbuloi disa gabime tipike që bëjmë dhe që prishin marrëdhëniet tona romantike.

1. Të mos jetosh në momentin së bashku

Image

Kalimi i kohës cilësore së bashku është shumë i rëndësishëm për një marrëdhënie.

Çiftet që e bëjnë këtë janë më të kënaqur në marrëdhëniet e tyre. 

Kjo sepse ata ndajnë përvoja që i afrojnë ata.

Por është e rëndësishme të mbani mend se është koha cilësore që ka rëndësi mbi sasinë . 

Mungesa e komunikimit është një nga arsyet më të rëndësishme për një ndarje.

Nëse shikoni një film së bashku ose thjesht uleni në të njëjtën shtrat gjithë ditën, por flisni për biznesin tuaj gjatë gjithë kohës, nuk kaloni ndonjë kohë cilësore me njëri-tjetrin. 

Mundohuni të bëni gjëra që ju bëjnë të ndërveproni, si duke luajtur lojëra ose duke bërë një shëtitje së bashku.

2. Mosvlerësimi i partnerit tuaj

Image

Nëse e mbajnë shtëpinë gjithmonë të pastër, mos mendoni se është pjesë e rutinës dhe nuk ia vlen të tregoni vlerësimin tuaj të përditshëm. 

Edhe pse ka qenë gjithmonë kështu, prapëseprapë është një përpjekje e përditshme që partneri juaj bën për ju.

Një studim zbuloi se njerëzit ka shumë të ngjarë të ndahen me partnerin e tyre nëse fillojnë të ndihen të nënvlerësuar. 

E njëjta gjë vlen për cilësitë e tyre personale me të cilat jeni dashuruar.

Vazhdoni t'i admironi për bukurinë, sensin e humorit ose mirësinë e tyre. 

Mos harroni ta vlerësoni vazhdimisht dhe vazhdoni të tregoni dashuri në maksimum.

3. Shmangia e të qenit të prekshëm

Image

Ndjeshmëria është ajo që bën të mundur lidhjen tuaj me të tjerët. 

Kur e shmangni atë, mund ta keni të vështirë të jeni të hapur dhe t'i besoni të tjerëve, gjë që është shumë e rëndësishme në marrëdhëniet intime. 

Ju nuk i lini njerëzit të afrohen aq sa t’iu njohin më mirë. 

Si rezultat, ju mbeten të huaj dhe nuk arrini të jepni dashuri të thellë.

4. Mosrespektimi i kufijve

Image

Mund të ndodhë në një marrëdhënie që në vend të 2 personave, të shfaqet një "ne".

 Bëhet e vështirë të  bësh dallimin midis teje dhe partnerit. 

Ju gjithashtu mund të jeni aq rehat sa të filloni t'i gaboni nevojat tuaja për nevojat e partnerit tuaj, duke hyrë në hapësirën e tyre personale.

Mundohuni të mos jeni ndërhyrës dhe të respektoni kufijtë e partnerit tuaj. 

Gjithashtu, mos u ofendoni nëse nevojat e tyre nuk përputhen me tuajat. 

Edhe pse jeni afër, ju jeni ende 2 persona të ndryshëm me grupe nevojash të veçanta.

5. Mos kujdesja për veten tuaj

Image

Pakënaqësia me personalitetin e partnerit tuaj është një arsye e rëndësishme për një  ndarje . 

Mbani në mend se me cilin person partneri juaj u dashurua.

Me kalimin e viteve, ju do të ndryshoni në mënyrë të pashmangshme, por nuk do të thotë që ju duhet të pushoni së kujdesuri për veten sa më shpejt që të gjeni një partner. 

Vazhdoni të shkoni në palestër, të ushqeheni shëndetshëm, të punoni në rritjen tuaj personale dhe gjithçka tjetër që keni bërë para se të gjeni dashurinë.

6. Të kesh vetëvlerësim të ulët

Image

Vlerësimi i ulët për veten është një kërcënim i madh për një marrëdhënie. 

Njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët shpesh kanë frikë nga refuzimi dhe bëjnë gjithçka që munden për të mbrojtur veten. 

Ata nuk besojnë se janë mjaft të mirë për partnerin e tyre dhe nuk besojnë se partneri mund t’i dojë vërtet. 

Për shkak të kësaj, ata presin që marrëdhënia të përfundojë së shpejti. 

Prandaj, ata përpiqen të përgatiten për të dhe nuk kontribuojnë mjaft emocionalisht, si dhe vënë në dyshim vazhdimisht veprimet e partnerit të tyre.

7. Shmangia e konfliktit

Image

Mund të duket sikur shmangia e konfliktit në të vërtetë ju pengon të prishni marrëdhëniet tuaja.

 Por kjo nuk është e vërtetë

 Nëse shmangni ndonjë konflikt, kjo do të  thotë që fshehni ndjenjat tuaja të vërteta, injoroni nevojat tuaja dhe ruani zhgënjimin tuaj larg për shkak të tij.

Por nuk mund të jetosh kështu tërë jetën tënde. 

Në fund, ju do të zhgënjeheni shumë dhe thjesht do t'i jepni fund. 

Konfliktet e lënë avullin tuaj dhe inkurajojnë komunikimin. 

Partneri juaj nuk mund ta lexojë mendjen tuaj, kështu që ju duhet të flisni. 

Në këtë mënyrë, ju mund të rregulloni problemet tuaja së bashku para se të jetë tepër vonë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco