Si ishte jeta e gruas së Elvis Presley dhe pse ajo nuk doli kurrë para tij pa grim?

Si ishte jeta e gruas së Elvis Presley dhe pse ajo nuk doli kurrë para tij pa grim?

15:38, 13/01/2021
A+ Aa A-

Jeta me një njeri të famshëm ndonjëherë bëhet një sprovë e vërtetë.

Elvis Presley është mbreti i 'rock and roll' dhe një gjeni i njohur i muzikës. 

Gruaja e tij Priscilla, një bukuroshe me një fytyrë engjëllore, ishte 10 vjet më e re se ai. 

Ajo u bë gruaja e vetme që mori ndonjëherë një propozim martese nga Elvis. 

Dhe ai ishte burri që ajo e quajti dashuria e jetës së saj edhe pas kohës, ndarjeve, grindjeve dhe divorcit.

 Bright Side, vendosi të hulumtojë më thellë në historinë e Priscilla-s dhe pse ajo se nuk mund t'i dilte para burrit të saj, pa grim.

Ai ishte 24, ajo ishte 14 vjeç . 

Image

Ata u takuan në vitin 1959 në një party të organizuar nga Elvisi, i cili po shërbente në ushtri ato ditë.

Vajza e bukur menjëherë tërhoqi vëmendjen e tij. 

Për t'i bërë përshtypje asaj, ai luajti disa këngë.

Kur Priscilla u largua nga festa, ajo ishte e sigurt se nuk do ta shihte më Presley. Por fati kishte plane të tjera.

Elvisi vuri re se Priscilla dukej si nëna e tij e sapo ikur, Gladys, të cilës i mungonte shumë. 

Shpejt muzikanti e ftoi atë në një takim, ku ata u puthën për herë të parë. 

Prindërit e Priscilla ishin vërtet të shqetësuar dhe thanë se donin të flisnin me Presley personalisht.

Image

Kur u takuan, Elvisi i bëri shumë përshtypje sa që menjëherë i harruan shqetësimet e tyre.

Ai u tha atyre se kishte ndjenja të sinqerta për vajzën e tyre dhe ndjeu se, mendërisht, vajza e tyre ishte shumë më e vjetër se mosha e saj.

Kur marrëdhënia midis tyre sapo kishte filluar, Elvis i tha mikut të tij Rex Mansfield se Priscilla ishte “aq e re sa unë mund ta trajnoj atë në çdo mënyrë që ta doje".

"Ndërkohë, zonja e re ra aq shumë në dashuri me" mbretin "e saj, sa që ai u bë qendra e botës së saj.

Gradualisht ata filluan të dilnin. 

Image

Priscilla vendosi grim dhe huazoi rrobat e nënës së saj , duke shpresuar se miqtë e Elvisit do të mendonin se ajo ishte të paktën 16 vjeç.

Në pallatin e tij gjithnjë kishte shumë njerëz në festa, të gjithë flisnin, qeshnin dhe prisnin që Elvis të zbriste nga dhoma .

Image

Sapo të shfaqej, do të bëhej qetësi në dhomën e ndenjes: të gjithë do të përpiqeshin të merrnin me mend se si do të ishte gjendja e tij shpirtërore.

 "Askush, duke përfshirë edhe veten time, nuk guxoi të bënte shaka përreth nëse ai nuk qeshte dhe pastaj ne të gjithë qeshnim", tha Priscilla për ato kohëra.

“Netët kur disponimi i tij ishte i qetë dhe paqësor, ai përshkruante gruan e tij ideale dhe më thoshte sa i përshtatesha përsosmërisht këtij imazhi. I  pëlqenin zeshkanet me sy të butë dhe me sy blu. Ai donte të më modelonte në opinionet dhe preferencat e tij. Besnikëria ishte shumë e rëndësishme për të, veçanërisht nga ana e gruas ”, tha Priscilla.

Për shkak të diferencës së tyre në moshë, dhe për shkak se Elvisi vlerësonte rininë dhe pastërtinë e Priscillës, ai ishte gati të priste derisa ajo të bëhej e rritur. 

Sidoqoftë, gjatë marrëdhënies së tyre, Presley kishte gra të tjera, nga vajzat fqinje te yjet e Hollywood.

Ajo nuk mund t’i shfaqej atij pa  bërë grimin dhe flokët sepse ai nuk donte të shihte procesin e krijimit të bukurisë, ai thjesht donte të shihte rezultatin përfundimtar . 

Priscilla bëri gjithçka për ta bërë Elvisin të lumtur. 

Çifti u martua dhe Priscilla mbeti shtatzënë menjëherë më pas. 

Kjo e bëri Elvisin të shqetësohej se si prindërit do të ndikonin në karrierën e tij. 

Kur Priscilla ishte 7 muajshe shtatzënë, ai kërkoi të ndërpriste marrëdhënien e tyre. 

Së shpejti, kur lindi vajza e tyre Lisa Marie, të dashuruarit u bënë përsëri së bashku.

Image

Pas lindjes, Priscilla zbuloi se Elvis vazhdonte të kishte marrëdhënie, siç bënte para martesës së tyre. 

Por Priscilla, nuk donte më ta priste vetëm si një qen besnik.

Ata ishin të martuar për pak më shumë se 6 vjet. 

Më vonë ajo rrëfeu në një intervistë se u divorcua nga ai, por jo sepse nuk e donte. 

Image

«Duhej të mësoja për botën», - pranoi Priscilla. “Unë nuk i kisha vitet e adoleshencës si një vajzë normale, padyshim, prandaj duhej të adaptohesha.”.

Pas divorcit, ish-bashkëshortët ndanin kujdestarinë e vajzës së tyre dhe shiheshin rregullisht me njëri-tjetrin.

Kur Priscilla mësoi për vdekjen e Elvisit, ajo u shkatërrua dhe iu desh një kohë e gjatë për te mbledhur veten dhe për të vazhduar më tej.

Vajza e tyre Lisa Marie Presley, më vonë u bë këngëtare dhe ajo ishte e martuar me Michael Jackson dhe Nicolas Cage. 

Një nga mbesat e Presleys, Riley Keough , është modele dhe aktore.

Priscilla mbajti emrin e familjes së burrit të saj, por ndryshoi stilin e flokëve. 

Image

Pas divorcit, ajo hapi një butik veshjesh. 

Më vonë ajo luajti në disa filma. Rolet e saj më të famshëm janë Jenna Wade në seritë televizive Dallas dhe Jane Spencer në  filmat The Naked Gun .

Priscilla filloi të formonte personalitetin e saj dhe kuptoi se një grua mund të ketë jetën e saj.

Priscilla është  75 vjeç tani. 

Image

Që nga viti 2003, Presley është Ambasadore e Fondacionit Dream, një organizatë me bazë në Santa Barbara për dhënien e dëshirave për të rriturit me sëmundje të pashërueshme dhe familjet e tyre.

Pavarësisht nga fakti se martesa e saj me Elvis nuk ishte e suksesshme, Priscilla ka vetëm kujtime të ngrohta për të. 

Ajo ende thotë se ai ishte "dashuria e jetës së saj" dhe përkundër vështirësive me të cilat përballeshin, ajo do ta dojë atë përgjithmonë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco