Dhjetë shenjat e një marrëdhënieje të pa shëndetshme

Dhjetë shenjat e një marrëdhënieje të pa shëndetshme

14:48, 01/12/2020
A+ Aa A-

Intensiteti

Kur dikush shpreh ndjenja shumë ekstreme dhe sjellje mbi nivelin e lartë që ndihen mbingarkuese. Gjërat po bëhen shumë intensive nëse ndiheni sikur dikush po nxiton ritmin e marrëdhënies (vjen shumë i fortë, shumë i shpejtë) dhe duket i fiksuar për dëshirën për t'ju parë dhe për të qenë në kontakt të vazhdueshëm.

Zotërimi

Kur dikush është xheloz deri në një pikë ku përpiqet të kontrollojë me kë kalon kohën dhe çfarë bën. Ndërsa xhelozia është një emocion normal njerëzor, bëhet e sëmurë kur bën që dikush të kontrollojë ose të përplaset me ju. Kjo do të thotë të mërziteni kur dërgoni mesazhe ose shoqëroheni me njerëz nga të cilët ata ndihen të kërcënuar, duke ju akuzuar gabimisht për flirtim ose mashtrim, apo edhe duke shkuar aq larg sa t'ju ndiqte. Zotërimi shpesh justifikohet si mbivrojtës ose ndjenja vërtet të forta për dikë.

Manipulimi

Kur dikush përpiqet të kontrollojë vendimet, veprimet ose emocionet tuaja. Manipulimi shpesh është i vështirë për t’u vërejtur, sepse mund të shprehet në mënyra delikate ose pasive-agresive. Ju e dini që jeni duke u manipuluar nëse dikush po përpiqet t’ju ??bindë të bëni gjëra që nuk ndiheni rehat t’i bëni, ju injoron derisa të marrin rrugën e tyre ose përpiqet të ndikojë në ndjenjat tuaja 

Izolimi

Kur dikush ju mban larg nga miqtë, familja ose njerëzit e tjerë. Kjo sjellje shpesh fillon ngadalë me dikë që ju kërkon të kaloni më shumë 1: 1 kohë me ta, por më vonë mund të përshkallëzohet në kërkesa që ju të mos shihni njerëz të caktuar. Shpesh, ata do t'ju kërkojnë të zgjidhni midis tyre dhe miqve tuaj, të insistojnë që të kaloni gjithë kohën tuaj me ta, ose t'ju bëjnë të vini në dyshim gjykimin tuaj për miqtë dhe familjen. Nëse po përjetoni izolim, mund të ndiheni sikur jeni të varur nga partneri juaj për dashuri, para ose pranim.

Sabotimi

Kur dikush qëllimisht ju shkatërron reputacionin, arritjet ose suksesin. Sabotimi përfshin largimin nga bërja e gjërave që janë të rëndësishme për ju. Sjelljet si të flasësh pas shpinës, të fillosh thashetheme, ose të kërcënosh të ndash informacione private për ty, është gjithashtu sabotim.

Nënçmimi

Kur dikush bën dhe thotë gjëra që të bëjnë të ndihesh keq me veten. Kjo përfshin thirrjen e emrave, bërjen e vërejtjeve të vrazhda për njerëzit me të cilët jeni afër ose duke ju kritikuar. Belshtë gjithashtu nënçmim kur dikush tallet me ju në një mënyrë që ju bën të ndiheni keq, edhe nëse luhet si shaka. Me kalimin e kohës, kjo mund të bëjë që të humbni besimin te vetja ose aftësitë tuaja.

Fajësimi

Kur dikush ju bën të ndiheni përgjegjës për veprimet e tyre ose ju bën të ndiheni sikur është puna juaj t’i mbani të lumtur. Ata mund t'ju fajësojnë për gjëra që janë jashtë kontrollit tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni keq për to. Kjo përfshin kërcënimin për të dëmtuar veten ose të tjerët nëse nuk bëni siç thonë ata ose nuk qëndroni me ta. Ata gjithashtu mund të ju bëjnë presion për të bërë diçka që nuk ju pëlqen duke pretenduar se është e rëndësishme për ta ose se do të dëmtojë ndjenjat e tyre nëse nuk e bëni.

Paqëndrushmëria

Kur dikush ka një reagim vërtet të fortë, të paparashikueshëm që ju bën të ndiheni të frikësuar, konfuz ose të frikësuar. Një person i paqëndrueshëm ju bën të ndiheni sikur keni nevojë të ecni në lëvozhgat e vezëve rreth tyre ose ata do të kenë reagime ekstreme ndaj gjërave të vogla. Marrëdhënia juaj me ta mund të ndihet si një rrotullues që përmban ulje-ngritje ekstreme. Ata mund të reagojnë në mënyrë të tepruar ndaj gjërave të vogla, të kenë ndryshime të mëdha të humorit ose të humbin kontrollin duke u dhunuar, duke bërtitur ose duke ju kërcënuar.

Shmangia e përgjegjësisë

Kur dikush vazhdimisht bën justifikime për sjelljen e tyre jo të shëndetshme. Ata mund të fajësojnë ju ose njerëzit e tjerë për veprimet e tyre. Shpesh, kjo përfshin marrjen e justifikimeve bazuar në përdorimin e alkoolit ose drogës, çështje të shëndetit mendor ose përvojat e kaluara (si një ish-tradhtar ose prindër të divorcuar).

Tradhtia

Kur dikush është i pabesë ose vepron në një mënyrë të pandershme. Ata mund të veprojnë si një person tjetër përreth njerëzve të tjerë ose të ndajnë informacione private për ju me të tjerët. Ai gjithashtu përfshin gënjeshtra, duke ju tradhëtuar.

 

Burimi: onelove

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco