Lista/ Ky është aktori më i mirë i shekullit të 21

Lista/ Ky është aktori më i mirë i shekullit të 21

11:28, 01/12/2020
A+ Aa A-

Denzel Washington është shpallur aktori më i mirë i shekullit 21, sipas New York Times.

Lista me 25 emrat e aktorëve më të mirë u përpilua nga kritikët e filmit Manola Dargis dhe A.O. Skot. Ata thonë se Washington, i cili fitoi një Oskar për rolin e tij në filmin triler- aksion “Train Day” të vitit 2001, doli i pari pa diskutim.

“Ne u grindëm dhe debatuam për çdo vend tjetër në listë, por nuk kishte asnjë hezitim ose debat për këtë”.

E dyta në listën e gjatë, është aktortja Isabel Yper dhe vendi i tretë shkoi për Daniel Day-Lewis. Keanu Reeves është në vendin e katërt, ndërsa Nicole Kidman është në vendin e pestë

1. Denzel Washington
2. Isabelle Huppert
3. Daniel Day-Lewis
4. Keanu Reeves
5. Nicole Kidman
6. Song Kang-ho
7. Toni Servillo
8. Zhao Tao
9. Viola Davis
10. Saoirse Ronan
11. Julianne Moore
12. Joaquin Phoenix
13. Tilda Swinton
14. Oscar Isaac
15. Michael B. Jordan
16. Kim Min-hee
17. Alfre Woodard
18. Willem Dafoe
19. Wes Studi
20. Rob Morgan
21. Catherine Deneuve
22. Melissa McCarthy
23. Mahershala Ali
24. Sonia Braga
25. Gael Garcia Bernal

/Burimi: NewYorkTimes/ Përshtati në shqip: K.H/Syri.net/ 

 

Image

Denzel Washington

 

Image

Isabelle Huppert
 
 
Image
Daniel Day-Lewis
 
 
 
Image
Keanu Reeves
 
 
 
Image
Nicole Kidman

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco