Baggio fiton në gjykatë: ai u përcaktua si 'gjuetar injorant' nga kreu i një shoqate për të drejtat e kafshëve

Baggio fiton në gjykatë: ai u përcaktua si 'gjuetar injorant' nga kreu i një shoqate për të drejtat e kafshëve

10:53, 24/11/2020
A+ Aa A-

Roberto Baggio fitoi në fushë dhe gjithashtu fiton në gjykatë. 

Ish-kampioni, në fakt, fitoi, në shkallën e parë, një padi civile për deklarata që konsideroheshin të dëmshme për pasionin e tij për gjueti. 

Paolo Mocavero, ish drejtuesi i shoqatës të të drejtave të kafshëve, e cili në 2016 e kishte ofenduar atë për pasionin e tij për gjueti, u dënua me 8 muaj burg dhe 5,000 euro dëmshpërblim, plus shpenzimet ligjore, nga gjykata e Padova.

Pas pjesëmarrjes së Baggio në një panair të gjuetisë në Vicenza, Paolo Mocavero kishte shkruar në faqen e tij të internetit:

 "100% të drejtat e kafshëve" se Baggio është një injorant, sepse feja e tij budiste duhej ti mësonte atij që të mos shkojë ‘në  ‘udhëtime vdekjeje’ , udhëtime që lojtari i bën për të ndjekur pasionin e tij.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco