FOTO/ Veshja mahnitëse, më të cilën Princeshë Diana u dashurua

FOTO/ Veshja mahnitëse, më të cilën Princeshë Diana u dashurua

22:22, 19/09/2020

Pavarësisht vdekjes së saj të parakohshme, Princesha Diana konsiderohet ende një nga gratë më elegante në botë.

Shumë nga paraqitjet u bënë kryefjalë si pamja e përsosur atletike dhe një fustan fantastik dasme, kishte një pamje që katapultonte shtypin duke tërhequr vëmendjen pozitive.

Kjo pamje përbëhet nga një fustan i projektuar nga Emanuel, ku vajza e re Diana Spencer zgjodhi të vishte në paraqitjen e saj të parë zyrtare me Princin Charles për të marrë pjesë në Koncertin e Bamirësisë Gala në Goldsmith’s Hall në Londër, në maj 1981, disa muaj para dasmës së tyre.

Ishte një veshje mbresëlënëse, fustan pa rrip me një bel të ngushtë, plot me gëzhoja dhe një dekolte shpërthyese.

Kjo zgjedhje e veçantë u prit dhe ‘u dashurua’ shumë nga shtypi për shkak të guximit të saj dhe shënoi pamjen e virgjër të një ikone të vërtetë mode.

‘Diana ra në dashuri me veshjen dhe asaj nuk i interesonte nëse dikush tjetër e kishte veshur tashmë në një ngjarje bamirësie.

‘Ne as nuk mendonim se veshja ishte e përshtatshme për këtë rast, thjesht menduam se dukej e mrekullueshme’, tha stilistja Elisabeth Emanuel.

Zgjedhja bëri bujë, me shumë letra që arrinin në studion e stilistes Emanuels ku thuhej se veshja ishte zbuluese.

‘Ne nuk kishim menduar se çfarë do të ndodhte kur Diana zbriti nga makina dhe u përkul’, tha ajo. Sidoqoftë, ata gjithashtu morën shumë komplimente, përfshirë Lord Snoëdon, i cili tha se Princesha Diana dukej mrekullisht e bukur.

Elizabeth Emanuel gjithashtu shtoi se veshja ishte një moment i rëndësishëm në stilin e princeshës, pasi evoluoi dhe kaloi nga rrobat e lezetshme rinore në diçka më të rritur dhe elegante.

‘Ne kemi parë lindjen e një ikone të modës para syve tanë,’ shton ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco