FOTO/ 9 shenjat që zbulojnë moshën e çdo gruaje

FOTO/ 9 shenjat që zbulojnë moshën e çdo gruaje

15:57, 17/09/2020

Këto janë nëntë shenjat që zbulojnë moshën e çdo gruaje

Jo vetëm rrudhat, flokët e thinjur, duart apo qafa mund të zbulojnë moshën e vërtet të një personi. Ka shumë shenja të tjera që tregojnë plakjen, të cilat në pamje të parë nuk vihen re.

1. Balli bëhet i sheshtë. 

Vitet që shtresa e dhjamit nënlëkuror mban, është arsyeja e humbjes së vëllimit në këtë pjesë të trupit. Për më tepër, botoksi që shumë gra e shohin si shpëtim të kësaj, vetëm sa i përkeqëson gjërat edhe më shumë. Kjo sepse, edhe nëse balli do të mbetet i lëmuar, do të humbasë vëllimin dhe do të zbulojë moshën e vërtetë që keni.

 

2.Buzët humbin vëllimin dhe nuk janë më të hidratuara.
Fatkeqësisht, forma e buzëve tuaja ndryshon me kalimin e viteve. Ato humbasin formën, bëhen më të thata dhe formojnë rrudha në zonën përreth. Prandaj, buzët bëhen më të vogla dhe më të holla.

 

3.Forma dhe madhësia e kërthizës ndryshojnë gjithashtu.
Kjo pjesë e trupit mund të ndryshojë pamjen e saj origjinale për shkak të peshës shtesë, sëmundjeve, pirsing, apo edhe për shkak të shtatzënisë.

 

4.Rrathët e zinj poshtë syve fillojnë të shfaqen.
Shtresa nënlëkurore e yndyrës bëhet më e hollë për shkak të sasisë më të ulët të kolagjenit që trupi prodhon pas moshës 30 vjeç. Lëkura rreth syve humbet dendësinë e saj, bëhet më transparente dhe enët e gjakut fillojnë të duken, gjë që formon rrathët e zinj poshtë syve.

 

5.Llapa e veshit zgjatet.

Gratë kujdesen për to shumë më pak sesa duhet në krahasim me pjesët e tjera të trupit. Fatkeqësisht, llapa e veshit gjithashtu humb shtresën e hollë të yndyrës he elasticitetin. Si rezultat, ata zgjaten dhe dashuria për vathët e mëdhenj dhe të rëndë e përkeqëson edhe më shumë situatën.

 

6.Harku i vetullave nuk është më si në fillim, sepse ato fillojnë të ulen.
Me kalimin e kohës, kolagjeni që e bën lëkurën elastike dhe të qëndrueshme nuk prodhohet më aq aktivisht dhe muskujt e fytyrës dobësohen dhe bien për shkak të gravitetit. Si rezultat, vetullat gradualisht ulen poshtë, duke u varur pranë syve.

 

7.“Trekëndëshi i rinisë” kthehet me kokë poshtë.

Kur jemi të rinj, forma e fytyrës sonë formon një trekëndësh, maja e të cilit është poshtë. Ndryshe njihet si “trekëndëshi i rinisë”. Por situata ndryshon me moshën, pasi maja e tij kthehet lart, pra trekëndëshi përmbyset.

Shtresa nënlëkurore e dhjamit bëhet më e hollë me kalimin e viteve, duke bërë që edhe faqet të humbin elasticitetin.

 


8.Lëkura humbet shkëlqimin e saj.
Është e pamundur të mos vihet re fakti që fytyra humbet elasticitetin dhe shkëlqimin me kalimin e viteve. Arsyeja kryesore është sinteza e zvogëluar e kolagjenit dhe elasticitetit. Gjithashtu, kujdesi i pamjaftueshëm ose i papërshtatshëm, mungesa e gjumit, lodhja, një dietë jo e shëndetshme dhe zakonet e këqija, ndikojnë në këtë proces.

 

9.Cepat e syve dhe të buzës kthehen në drejtimin poshtë.

Kjo bën që njeriu të duket pak i lodhur. Kjo është sidomos shumë e rëndësishme për ata që nuk buzëqeshin shpesh, sepse muskujt e fytyrës që mbështesin cepat e gojës dobësohen shumë shpejt. Lëkura rreth syve gjithashtu humbet elasticitetin dhe tonin e saj, ndërkohë që tendinat dhe muskujt e dobësuar nuk mund t’i mbajnë cepat e syve si dikur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco