Del në ankand kitara e Elvis Presley, shitet me një shumë marramendëse

Del në ankand kitara e Elvis Presley, shitet me një shumë marramendëse

08:04, 06/08/2020

Kitara akustike Martin D-18 e Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milion dollarë.

Kjo është deri më tani trashigimia më e paguar e Presley.

Elvisi e zotëronte këtë kitarë në fillim të karrierës së midis viteve 1954dhe 1956.

Ai e kishte vënë kitares nofkës ‘Sessiond Sun’ sepse mbreti i Rock dhe Roll e përdori atë në studiot ikonike ‘Sun Studios’ në Memphis për të regjistruar disa nga këngët e tij më të njohura si "That's All Right (Mama)", "Blue Moon of Kentucky" e "Good Rockin’ Tonight".

Ai e kishte blerë kitaren në një dyqan instrumentash në Memphis dhe kishte gdhendur emrin e tij me shkronja metalike mbi instrumentin por që mungon shkonja 's'.

ImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tirana06/08/2020 14:06

IT'S NOW OR NEVER ! Kjo vlen me shume se kurre sot ne Shqiperi nga kenget e Elvis Presley te pavdekshem ....??!!

Shto koment

Denonco