Rihanna/ Më shumë se 15 vite në skenë – Jeta e vështirë, fillimi i karrierës e deri te çmimet e mëdha

Rihanna/ Më shumë se 15 vite në skenë – Jeta e vështirë, fillimi i karrierës e deri te çmimet e mëdha

16:36, 21/02/2020

Rihanna është një prej artisteve dhe ikonave të muzikës botërore që u shfaq në skenë në vitet e 2000-ta. Duke debutuar në skenë me hitin “Pon de Replay” në 2005, këngëtarja nga Barbados shumë shpejt arriti t’i pushtojë zemrat e dëgjuesve në të gjithë botën me zërin e saj të veçantë.

Gjatë gjithë kohës së saj në qendër të vëmendjes, ylli i muzikës pop ka arritur momente të jashtëzakonshme – nga majat e tabelave të ‘Billboard’ e deri tek mbizotërimi i ekranit të madh – në karrierën e saj më shumë se 15-vjeçare.

Le të hedhim një vështrim në disa nga momentet më të mëdha të Rihannas:

Fillimi i karrierës së Rihannas

Në vitin 2003, tekstshkruesi i njohur Evan Rogers ishe në pushime në Barbados me gruan e tij derisa iu afrua një vajzë me emrin Robyn Rihanna Fenty.

View this post on Instagram

Fla$h back. Lil' i$land ting.

A post shared by badgalriri (@badgalriri) on

Rihanna, e cila nuk kishte përvojë aspak në muzikë apo këndim, i ka thënë Rogers se të qenurit pjesë e industrisë muzikore është ‘e gjitha që ajo dëshiron’. Përkundër mungesës dhe përvojës së saj, qasja e Rihannas në fund i la një përshtypje tejet të mirë Rogers.

“Ajo kishte një prani të tillë!”, Rogers tha për Rihannan e re. “Grimi i saj ishte i përsosur dhe i kishte këto pantallona të thjeshta dhe atlete që përputheshin, me sytë e gjelbër dhe qafën e gjatë prej supermodeleje”.

Rihanna, babai i së cilës ishte i varur nga droga dhe ishte abuzues ndaj nënës së saj, kërkoi strehim në muzikë për t’i shpëtuar presioneve të realitetit”.

“Kishte më shumë të ngjarë me një nevojë shumë më urgjente për të shpëtuar nga ankthet e një jete të dhunshme në shtëpi në iluzionin e sigurisë dhe dashurisë së pakufishme që dukej të ofronte një skenë e jetës. Kjo dëshirë, më shumë se çdo talent i lindur, është ajo që fansat do të lidhen me të”, tha Rogers.

Dhe kjo nevojë urgjente u shpërblye përfundimisht në 2005, kur RiRi nënshkroi marrëveshjen e saj të parë me një prej kompanive më të mëdha të muzikës.

Nënshkrimi me kompaninë muzikore, Def Jam, 2005

Në fund të vitit 2004, Rihanna lansoi këngën e saj të parë njëherësh hitin “Pon de Replay”, akoma pa bërë marrëveshjen e plotë me labelin e Jay Z.

Image

Rihanna dhe Jay Z (Foto: Getty Images/Guliver)

Ndërsa viti 2005 sillej rreth Rihannaa – 16-vjeç – fluturoi në New York City për t’u takuar me themeluesin dhe CEO e kompanisë, Def Jam, Jay-Z. Gjatë audicionit të saj, ajo performoi një mbulesë të “For the Love of You” të Whitney Houston së bashku me dy kompozime tjera origjinale, përfshirë “Pon de Replay”.

Për fat të mirë për Rihannan, “Audicioni përfundimisht shkoi mirë” dhe ajo theksoi se Jay-Z tha: “Ka vetëm dy rrugëdalje. Nga dera pasi të nënshkruani këtë marrëveshje. Ose përmes kësaj dritare “Dhe ne ishim në katin e 29-të. Shumë lajka”.

Kënga e parë, 2006

Më pak se një vit pas publikimit të albumit të saj debutues, Rihanna hodhi albumin e saj të dytë me titull “A Girl Like Me”, i cili zuri vendin e parë në ‘Billboard Hot 100’, duke zënë kështu 33 pozicione në tabelë.

Grammy i parë, 2008

Pas tri vitesh karrierë, Rihanna arriti të rrëmbejë çmimin e parë në edicionin e 50-të të ‘Grammy Awards’.

Në një moment kulminant të karrierës, zeshkania fitoi për bashkëpunimin më të mirë për hitin “Umbrella”, e cila u shfaq bashkë me menaxherin e saj, Jay Z.

Rihanna gjithashtu ishte nominuar edhe për pesë çmime të tjera.

Image

Rihanna (Foto: Getty Images/Guliver)

Bashkëpunimi me Drake, 2010

Në vitin 2010, Rihanna publikoi bashkëpunimin me reperin kanadez, Drake, pas një romance të përfolur të tyre. Rihanna dhe Drake kanë realizuar edhe bashkëpunime të tjera si “Take Care” dhe “Work”.

Debutimi i madh në skenë, 2012

Në vitin 2012, ajo debutoi për herë të parë në një film të quajtur “Battleship”. Ajo ishte përkrah Taylor Kitsch, Liam Neeson, Brooklyn Decker dhe Rami Malek në këtë film.

Rihanna u emërua ‘Artistja humanitare e vitit 2017 nga Harvard’

Në vitin 2017, Universiteti i Harvardit i dhuroi Rihannas çmimin “Humanitar of the Year” për përpjekjet e saj filantropike për Bursën Globale të Fondacionit ‘Clara Lionel’.

“Në vitin 2012, ajo themeloi fondacionin jofitimprurës  për studentët që ndjekin kolegj në SH.B.A. nga vendet e Karaibeve, dhe mbështet Projektin e Partneritetit Global për Arsim dhe Global Citizen, i cili u siguron fëmijëve qasje në arsimim në mbi 60 vende në zhvillim, duke u dhënë përparësi vajzave dhe atyre që preken nga mungesa e qasjes në arsim në botë sot”.

Image

Rihanna (Foto: Getty Images/Guliver)

Dhe krejt në fund, Rihanna deri më tani ka fituar nëntë çmime Grammy, 12 të ‘Billboard Music Awards’, 13  ‘American Music Awards’, dhe 7 ‘Video Music Awards’. /Telegrafi

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco