Ku dallojnë nga femrat? Njihuni me 8 fakte interesante për trupin e meshkujve që me siguri nuk i dinit!

Ku dallojnë nga femrat? Njihuni me 8 fakte interesante për trupin e meshkujve që me siguri nuk i dinit!

20:14, 16/05/2019

Shkencëtarët nga vende të ndryshme të botës vazhdojnë të hulumtojnë dallimin mes burrave dhe grave dhe në këtë mënyrë ata deshifrojnë sekrete të reja dhe të rëndësishme të trupave dhe mendjeve të dy gjinive.

Bright Side ka mbledhur një listë të fakteve vërtet interesante për burrat dhe mbase ju nuk i dinit dhe mund të jenë zbulim për ju:

1 - Kur meshkujt dëgjojnë, përdorin vetëm gjysmën e trurit të tyre; gjysma tjetër mendon për diçka tjetër. Ndodh ndryshe me gratë. Ato dëgjojnë me gjithë trurin e tyre. Kjo është arsyeja pse, kur flisni me një mashkull, është e rëndësishme t’i bini shkurt dhe të jeni i saktë.

2 - Gratë mund të shohin më shumë detaje në errësirë, por vetëm ato që janë pranë tyre. Vizioni i meshkujve në errësirë është pak më i keq, por ata mund të shohin detaje në çdo distancë.

3 - Ekzistojnë 3 herë më shumë djemtë mëngjarashë në mesin e meshkujve sesa tek gratë. Shpjegimi shkencor për këtë fenomen ende nuk është gjetur.

4 - Meshkujt nuk preken nga celuliti. Kjo për shkak se burrat dhe gratë kanë raporte të ndryshme të muskujve, yndyrës dhe indeve lidhëse në trupat e tyre. Burrat lindin me muskuj më të zhvilluar dhe lëkura e tyre përmban më shumë kolagjen.

5 - Burrat flenë më mirë. Aktiviteti elektrik i trurit të njeriut bie në 70%, ndërsa rënia e grave vetëm në 10%. Arsyeja për këtë mund të gjendet në historinë e shoqërisë primitive. Burrat ishin gjuetarët; në shtëpi, ata duhet të pushonin. Gratë ishin kujdestarët e shtëpive, duke u kujdesur për fëmijët.

6 - Është më e lehtë për një mashkull të humbasë peshë. Trupi i një mashkulli djeg më shumë kalori duke dhënë energji për muskujt dhe organet e tjera, thekson revistaclass. Në të njëjtën kohë, niveli i testosteronit në trupin e një burri është 7 herë më i lartë, gjë që rrit metabolizmin (pavarësisht faktit që masa e muskujve është shumë më e lartë se ajo e një gruaje).

7 - Burrat janë më të prirur për të marrë yndyrë në bark. Arsyeja është se burrat nuk fitojnë yndyrë nën lëkurë (siç bëjnë gratë), por brenda në zgavrën e tyre të barkut mes organeve të brendshme.

8 - Meshkujt kanë një sistem imunitar më të dobët dhe ata janë më të prekur nga sëmundjet infektive sesa gratë. Arsyeja është testosteroni më i lartë, i cili ka një efekt më të lartë anti-inflamator. Ky hormon përforcon gjenet që ulin inflamimin, dhe kështu një trup prodhon më pak antitrupa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco